DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Kişisel swot analizi örneği excel

Kişisel swot analizi örneği excel

Ocak 30, 2020 0 13.296

Mert KILIÇ :
Merhabalar, çalışmakta olduğum kurumda bazı çalışanlara swot analizi yaptırmam gerekiyor. Aynı zamanda bu işlemlerle ilgili hazırlık yaparken de işletmenin eklemek istediği bazı konular var. Bu sebepten dolayı kişisel swot analizi örneği excel formatında arıyorum. Durum ile ilgili yardımcı olabilir misiniz?

Sayın Mert KILIÇ ;
Swot analizi hakkında web sitemiz üzerinden çok fazla soru geliyor. Bu nedenle konuyu biraz daha detaylı inceleyeceğiz. Daha sonrada örnek bir tablonun nasıl olduğunu paylaşacağız.

Kısaca Swot Analizi Nedir?

Bir kişinin güçlü ve zayıf yönlerinin hesaplanması, göz ardı edilen çeşitli fırsatların farkına varılması ve gelecekte karşımıza çıkacak olumsuz tehditleri önceden görmemizi sağlayan yararlı bir uygulama yöntemidir.

Swot analizi kişiye yapıldığı gibi aynı zamanda bir işletme üzerine de yoğunlaşılarak yapılabilir. Bu işlem gerçekleştirilirken kişi veya işletme ile ilgili konularda sorular sorulur. Bu sayede cevaplara göre olumsuz ve olumlu yönler hesaplanarak bir sonuç ortaya çıkarılır. Son durumda da belki hep göz ardı edilen fırsat ve gelecekte zor duruma sokacak olumsuz yönler hiç farkına varmadan tespit edilir.

DİKKAT!  Boş borç senet örneği indir excel

Swot analizi nasıl yapılır?

Swot analizi yapmanın bir çok farklı yöntemi bulunmaktadır. En basit teknik ile bir sayfayı dörde bölüp; güçlü, zayıf yönler, fırsat ve tehditler yazılarak yapılabilir. Bununla ilgili bir sonraki başlıkta da insan kaynakları tarafından hazırlanmış çeşitli soruları inceleyeceğiz. Hatta paylaştığımız tabloyu da kullanarak hem kendi araştırmanızı yapabilir, hem de üzerinde çeşitli düzenlemeler yapabilirsiniz.

Basit bir swot analizi yaparken dikkat edilmesi gerekenler :

Bu sebeplerden dolayı harfler dahi bu konu ile ilgili önemli yer tutar.

İnsan kaynakları swot analizi örnekleri

Şimdi de 4 önemli başlık altında sorulabilecek çeşitli örnek soruları paylaşacağız. Bu soruları kendi içinizde düşünüp cevapladığınız da sonuca ulaşacaksınız. Kişi yada kuruluşa göre daha da fazla artırılabilir. Aşağıda yer alanlar en çok sorulan kalıplaşmış sorulardır.

DİKKAT!  Almanya vize sponsor dilekçe örneği

Güçlü yönler hakkında sorulabilecek sorular

Zayıf yönlerin tespiti ile ilgili sorulabilecek sorular

Fırsatların tespiti ile ilgili sorular

Tehditlerin tespiti

Son olarak bir işletme için güçlü olunan yönlerde bazı fırsatlar var ise değerlendirmek güzel bir yaklaşımdır. Yukarıda yer alan soruların tamamı Kişisel swot analizi örneğinde de yer almaktadır. Dilerseniz direkt indirip oradan da takibinizi yapabilirsiniz.

Kişisel swot analizi örneğinin excel ile hazırlanmış biçimi sayfamızda yer almaktadır. Aynı zamanda ne tarz sorular yazılabileceği detaylı olarak incelenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir