DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / KYK Nakil Dilekçesi

KYK Nakil Dilekçesi

Ağustos 19, 2021 0 1.715

KYK üniversiteye yeni başlayan öğrencilere burs ve kredi imkanı sunmaktadır. KYK başvurusu yapıldığı vakit öncelikle öğrencinin maddi durumu kontrol edilir. Eğer maddi gücü zayıf görülürse öğrenciye burs çıkarken eğer uygun görülmezse de kredi çıkacaktır. Burs tamamen geri ödemesiz olurken kredi de geri ödemeli olmaktadır.

Fakat bazı durumlarda öğrenciler başladığı üniversiteyi terk edip yeni bir üniversiteye geçiş yapabilirler. İşte bu tür durumlarda yatay geçiş, dikey geçiş gibi durumlarda KYK’ya da nakil için başvuru yapmak gerekecektir. Çünkü KYK bu burs ve kredileri buna göre ayarlamaktadır yani kişiye göre değil okulda kaç öğrencinin aldığına göre ayarlamaktadır. Bu sebeple de KYK nakil dilekçesi yaptırmak zorunludur.

DİKKAT!  İş Kazası Dava Dilekçesi Örneği

KYK Nakil Dilekçesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle e-devlete giriş yapmanız gerekecektir. Zaten günümüzde e-devlet hesabı olmayan kişi yok denecek kadar azdır. Bunu yaptıktan sonra da sırasıyla Kurumlar – Gençlik ve Spor Bakanlığı – Burs/ Öğrenim Kredisi İşlemleri – Kredi/ burs nakil başvurusuna geleceksiniz. Buraya girdikten sonra da nakil dilekçesi ile karşı karşıya kalacaksınız.

Bu dilekçede gerekli bilgileri doldurduktan sonra da ıslak imzalı dilekçelerini KYK’nın genel müdürlük adresine e-posta yoluyla ulaştırmaları gerekecektir. Yani günümüzde artık tüm bu tarz işlemler dijitale dönmüş durumdadır. Bu sebeple de e-devlet sitesinde yukarıdaki adımları uygulayarak sizler de nakil dilekçesini KYK’ya anında iletmeniz mümkün olacaktır. KYK nakil dilekçesi bu şekilde elde edilir.

DİKKAT!  Tapuda İpotek Koyma Dilekçesi Örneği

Bu dilekçe de çok kapsamlı bir dilekçe değildir. Hangi üniversiteden hangi üniversiteye geçiş yapıldığını, hangi tarihte başvuru yapıldığını ve TC kimlik numarasını girmek yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra yine kredi numarası, mail, cep telefonu tarzı bilgiler de verilecektir. Sonrasında da ek dosyalar istenecektir. Bu ek dosyalar da yeni üniversiteye kayıt olunduğuna dair belge, eski üniversitesinin transkript kaydı ve kimlik fotokopisi olacaktır.

KYK Nakil İşlemi Kaç Gün Sürer?

Bu tür işlemler genel olarak 15 gün içinde olmaktadır. Zaten nakil işlemi de kesin olarak olumlu bir şekilde sonuçlanan işlemdir. KYK nakil işleminin durumunu takip etmek isteyen öğrenciler de e-devlet üzerinden bunu kolaylıkla takip edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.