DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Mahkemeye katılamadığında mazeret dilekçesi

Mahkemeye katılamadığında mazeret dilekçesi

Ocak 24, 2020 1 11.666

Çağla Gizem ÇELİK :
Hocam , Adana’da yaşamaktayım ve beni Bursa’da gerçekleşecek bir davaya çağırıyorlar. Daha önce bir konu hakkında tanık olabileceğimi söylemiştim. Ancak şu anda kalıcı bir rahatsızlığım var ve otobüsle uzun yolculuk yapamıyorum. Ne yapacağımı da bilemedim. Bu mahkemeye katılamadığında mazeret dilekçesi örneği var mıdır? En azından katılamayacağımı yazılı olarak bildirsem çok güzel olur.

Hoşgeldin Çağla Gizem ÇELİK ;
Çok geçmiş olsun. Tez zamanda inşallah hiç bir şeyin kalmaz. Katılamadığında yazıyı yazıp göndermen yeterli olur. Şimdi sana nasıl bir yazı yazman gerektiği hakkında bilgilendirmelerde bulunacağım.

Mazeret Dilekçesi Nedir?

Bazen davalarda tanık olarak düşüncelerini almak için insanlara bir belge tebliğ edilir. Bu belgede saat kaçta nerede bulunmaları gerektiği yazmaktadır. Ancak bu belgedeki saat ve tarihte yazana göre gelemeyecek olan tanıklar bununla ilgili bir yazı yazmalıdır. Gelemedikleri takdirde yazdıkları bu belgeye mazeret dilekçesi adı verilmektedir.

DİKKAT!  Babalık Davası Dilekçe Örneği

Kişi, mahkemeye gelemediği takdirde davaya önceden belgeyi teslim etmesi gerekmektedir.Bu belge konu ile ilgili mahkemeye göre hukuk yada ceza ön büroya onaylatılmalıdır. Daha sonra bu belge dava esnasında teslim edilir.

Tanık; davanın görüleceği uzak bir ildeyse, yakınında olan bir adliye aracılığı ile de gönderebilir.

Duruşmaya girmemek için mazeret dilekçesi örneği

Mazeret dilekçesinde neler bulunmalıdır

Mazeret dilekçesi örneği

Farklı davalar ile ilgili sitemizde farklı tutanak ve belgeler de bulunmaktadır. Eğer ihtiyacınız var ise dava dilekçesi örneği sayfasından diğer belgeleri de kontrol edebilirsiniz.

DİKKAT!  Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi örneği excel

Mahkemeye katılamadığnda mazeret dilekçesi örneği mutlaka teslim edilmesi gerekmektedir. Bir de gerçekten mazeretin geçerli olması gereklidir.

( 1 ) Değerlendirme
  1. Çok uğraştım duruşmaya gitmek için ama rahatsızlığım el vermedi. Ben de isterdim arkadaşımın yanında olmayı, ona yardım etmeyi, elimden geleni de yaptım ama olmadı. Sonuç olarak sizin vermiş olduğunuz mahkemeye mazeret dilekçesi örneği word formatında bilgisayarıma indirdim. Kendi el yazım ile yazarak gönderdim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir