DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Mali tablolar analizi yorumlama örnekleri

Mali tablolar analizi yorumlama örnekleri

Mayıs 5, 2020 0 1.587

Çok sayıda arkadaşımızdan mali tablolar analizi hakkında istek aldık. Sanırım okuldaki dersler hakkında istekleri oluyor. Bugün de mali tablolar analizi yorumlama örnekleri hakkında bilgiler vereceğiz. Mali tablo analizi yaparken hangi yöntem kullanılır, ne amaçlarla yapılır gibi soruları kısaca cevaplandıracağız. Çok uzatmadan üstünkörü standart yorumlar ile açıklamaya çalışacağız.

Mali tablolar analizi neden yapılır?

Bu analiz, şirketin maddi ve performans durumu hakkında net bir bilgi sahibi olmak için yapılmaktadır. Bu sayede ilgili kişilere son durum hakkında bilgiler verilir. Her şirketin hesap verilen tarafları bulunmaktadır. Bunlar genellikle aşağıdaki gibidir.
a) İşletme içi : Şirketin kendi bünyesinde yer alan yönetimdir
b) Şirket dışı : Şirket dışı olanlar ise ; yatırım yapan hisse sahibi veya yatırım yapacak kişiler, kredi veren kuruluşlar. Şirketler mutlaka bu kişi yada kurumlara hesap vermekle yükümlüdürler. Mali tablo analizi ile kolay bir şekilde detaylı bilgi verilir

DİKKAT!  Tapuda İpotek Koyma Dilekçesi Örneği

Yönetim muhasebesi nedir?
Şirketin şu anki durumu hakkında bilgi sahibi olmak ve geleceğe dair planlamaları yapabilmek amacıyla mali tabloların yorumlanmasına yardımcı olan bir muhasebe dalıdır. Yöntemin muhasebesi , şirketin son durumu hakkında alınacak kararları büyük ölçüde etkiler. Bunları da mali tabloların doğru analiz edilip yorumlanmasıyla gerçekleştirir. Bu sayede, şirketlerin stabil bir biçimde ilerlemesine katkıda bulunur.

Şimdi de şirketin iç yönetim dışında kalan analiz yapılıp bilgi verilen kişi yada kuruluşlarını detaylı bir biçimde inceleyelim

Şirket hissedarları : İşletmenin durumu hakkında muhakkak bilgilendirilmesi gereken kişilerdir. Çünkü bu kişiler şirketteki kar veya zarar durumuna göre paylarını alırlar. Bu nedenle işletmelerin mali analizlerini görmeye hakları bulunmaktadır.

DİKKAT!  Muhtasar ve prim hizmet beyannamesi örneği excel

Yatırımcılar: Bir şirketin hissesini yada firmanın belirli bir bölümünü satın alıp yatırım yapacak kişiler mutlaka mali analiz tablolarını görmek isteyecektir. Son durumda incelemelerini detaylı bir biçimde yapan kurumlar yatırım konusunda doğru kararı verecektir.

Kredi veren kurumlar : İşletmelere kredi sağlayacak olan kurum veya bankaların mutlaka mali durumunu detaylı bir biçimde görmesi gereklidir. Verilen kredilerin geri ödemesini ödeyip ödeyemeceği tamamen mali tablo analizleri sayesinde yapılır. Detaylı olarak incelenen bilanço sonuçlarına göre kredi onayı verilir.

Mali bir tablo analizinin yorumlaması nasıl yapılır ve neden yapılır gibi cevap bekleyen soruların yanıtını bu sayfa üzerinden paylaşıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.