DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Okul Dilekçe Örneği / Mazeret sınavı dilekçe örneği

Mazeret sınavı dilekçe örneği

Mart 31, 2020 0 8.139

Nilüfer DEMİRCİ :
Merhabalar, ilkbahar dönemi vize sınavına sağlık durumum el vermediği için giremedim. Okuldaki sınıf arkadaşlarımı aradığımda bir çözümü olduğunu söylediler. Durumumu anlatan bir mazeret sınavı dilekçe örneği yazmam gerekiyormuş. Daha sonra bu şekilde telafi edebileceğim söylendi. Bu durumda vize sınavıma girebilir miyim? Hangi durumlarda da bu koşul geçerli olur hiç bir bilgim yok. En azından paylaşırsanız diğer arkadaşlarımıza da yardımcı olabilirsiniz. Son olarak okula teslim edebileceğim mazeret sınavı dilekçe örneğini paylaşabilir misiniz?

Sayın Nilüfer DEMİRCİ ;
Sayfanın en altına ihtiyacın olan yazıyı word formatında ekliyorum. Ancak dikkat etmen gereken bazı hususlar var. Bunları da maddeler halinde dahil ediyorum. Unutma ki herkes, mazeret sınavına giremiyor. Bazı koşulları yerine getirebiliyor olman gereklidir.

Mazeret sınavına girmek için ne gerekli

İlk önce dikkat etmeniz gereken en önemli husus mazeretin geçerliliğidir. Her türlü bahane ne yazık ki okullarda kabul edilemiyor. Durum ile ilgili problem yaşarsanız ders öğretmeniniz ile iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

DİKKAT!  İşyerinde psikolojik baskı dilekçe örneği

Not : Aşağıda yer alan bir çok maddenin mazeret sınavı süreci içerisinde değerlendirilmesi için mutlaka hızlı bir şekilde belgelenip okula iletilmesi gerekmektedir. Üniversitelerin kendi kurallarına göre gün sayıları değişkenlik gösterebilir.

+Hastalık : Öğrenim gören öğrencinin veya birinci derece yakınının hastalanması sonucu bu imkandan faydalanılabilir. Ancak kişi, bu durumu ilgili sağlık raporu ile kanıtlamalıdır.

+Vefat : Okulda öğrenim gören öğrencinin birinci derece yakınlarından sınava girme durumunu engelleyecek zamanda vefat etmesi halinde, bu durumu mazeret dilekçesi ile beyan edebilir.

+Trafik kazası : O günkü sınava giderken yolda öğrencinin sınava girmesini engelleyecek şekilde bir kazada bulunması halinde, ilgili trafik şubesinden alacağı belge ile birlikte sınava tekrar girmesi mümkün olabilecektir.

DİKKAT!  KYK Borcu Erteleme Dilekçesi

+Mücbir sebep : Öğrenim gören kişinin yaşamakta olduğu evde sınavın yapılacağı gün gerçekleşecek; doğal afet, yangın ve yıkılma gibi durumlarda mazeret sınavı yapılabilir. Ancak bu durumu da resmi belge ile beyan edip kanıtlamalıdır.

+Tutuklanma veya göz altına alınma hali : Öğrencinin sınav gününe özel tutuklanması veya göz altına alınması durumunda, yine bu durumu kanıtlayan bir belge ile sınava katılması mümkün olabilir.

+Üniversite tarafından görevlendirme : Bazen öğrenciler, üniversite veya resmi kurumlar tarafından çeşitli spor, yarışma gibi durumlar nedeniyle görevlendirilebilir. Buralarda görevli olduğuna dair belge ile tekrar mazeret sınavına katılabilir.

Unutulmamalıdır ki, bu kuralların çoğu vize sınavı için geçerlidir. Üniversitelerin çoğu öğrencilerin durumu ne olursa olsun final sınavı için kabul etmezler.

Son olarak mazeret sınavı dilekçesi örneğini aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz.

Ailenizde yaşadığınız büyük problemlerden veya kişisel olarak yaşadığınız sağlık sorunlarından dolayı kullanabileceğiniz mazeret sınavı dilekçe örneğini indirin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir