DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Menfi Tespit Davası Dilekçe Örneği

Menfi Tespit Davası Dilekçe Örneği

Eylül 18, 2021 0 2.000

Aşağıda menfi tespit davası dilekçe örneği yer almaktadır. İndir tuşuna basarak ister bilgisayarınıza isterseniz cep telefonunuza indirebilir, çıktısını alabilir ya da dijital ortamda düzenlemesini yaparak çıkarabilirsiniz.

menfi tespit davası dilekçesinde isterseniz ihtiyati tedbir talebinizi ya da tazminat talebinizi ve bunların gerekçesini belirtmeniz gerekir. Dilekçenizi yazarken olayın koşullarına uygun bir şekilde belirtmeniz gerekecektir.

Menfi Tespit Davası Dilekçesi Nereye Verilir?

Menfi tespit davası dilekçenizi, takibi yapan icra dairesinin bulunduğu yerin mahkemesine veya davalının yerleşim yeri mahkemesine vermeniz gerekiyor. Davanın dilekçesini verebileceğiniz mahkemeler aşağıda sıralanmıştır.

DİKKAT!  Adli Tıp Raporuna İtiraz Dilekçesi Örneği

Davaya ilişkin dilekçenin verileceği mahkeme işin mahiyetine ve miktarına göre değişecektir. Mesela buna bir örnek verecek olursak tarafları tacir olan ve dava konusu olan uyuşmazlık TTK’da yer alan çeklerin ödenmemesi durumunda ticari dava olarak kabul edilir bu nedenle davanın ticaret mahkemesine açılması sağlanır. Fakat bulunduğunuz yerde ticaret mahkemesi yoksa bu durumda dilekçenizin asliye hukuk mahkemesine verilmesi gerekir. Dilekçenizi verdikten sonra mahkeme davaya ticaret mahkemesi olarak bakacaktır.

Menfi Tespit Davasını Ne Zaman Açmalıyım?

Davayı borcu ödemeden önce açmanız gerekiyor.  

Tazminat Ya Da İhtiyati Tedbir Talep Edebilir Miyim?

Tazminat veya ihtiyati tedbir talebinizi dilekçe ile belirtebilirsiniz.

Aşağıda İcra takibinden sonra menfi tespit davası dilekçesi örneği yer almaktadır. Bu dilekçe örneğini de indirebilirsiniz.

DİKKAT!  Vekillikten Çekilme Dilekçesi Örneği

Aşağıda menfi tespit davası dilekçe örneği bulunuyor. Tıklayarak dilekçenizi hemen indirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir