DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Nüfus müdürlüğü isim soyisim değişikliği dilekçe örneği

Nüfus müdürlüğü isim soyisim değişikliği dilekçe örneği

Ocak 3, 2020 2 7.259

Betül ABDAL:
Merhabalar, soyadımı yanlışlıkla kimlikte ABDAL yerine APTAL olarak yazmışlar. Bunun ile ilgili ne yapabiliriz acaba? Sanırım nüfus müdürlüğüne giderecek soyisim değişliği dilekçesi vermek yeterliymiş. Yardımcı olabilir misiniz?

Merhaba Betül ;
Konu ile ilgili bazı kriterler var. Ancak sen onlara sanırım uyuyorsun. Şimdi yapman gerekenleri sırasıyla senle paylaşacağım. Yanlış yazılma sonucu olduğu için büyük problem olacağını düşünmüyorum. Yazdıklarımı okumadan direkt dilekçe örneğini indirmek istersen sayfanın en alt bölümünden ulaşabilirsin.

Soyisim değiştirmek için yapılması gerekenler

Son yapılan düzenlemelere göre bazı özel durumlarda isim yada soy isimlerde herhangi bir mahkeme olmadan dilekçe ile değişiklik yapılacağı belirtildi. Bu işlem için yalnızca dilekçe teslim etmeniz yeterli olacaktır.

DİKKAT!  Adli Kontrol Kararına İtiraz Dilekçesi Nedir?

Adında yada soy adında herhangi bir sorun olduğunu düşünen kişiler, ikamet ettikleri ilin nüfus müdürlüklerine dilekçe vermelidirler. Ancak bunun da bazı kuralları ve şartları bulunmaktadır. Her isteyen istediği gibi kolay bir şekilde değişiklik yapamaz.

Hangi durumlarda isim soy soyisim değişikliği yapılır

Yukarıdaki şartları sağlayan kişiler herhangi bir mahkeme yoluna gitmeden soy adlarında değişiklik yapabilirler.

Ad Soyad Değişikliği Dilekçesi

ad soyad değişikliği dilekçe örneği
ad soyad değişikliği dilekçe örneği

Dilekçeyi gönderirken mutlaka hatanın ne olduğunu, düzeltilmeden önceki halini ve düzeltildikten sonra nasıl olması gerektiğini yazmalısınız. Tekrar aynı hatanın tekrarlanmaması için yanlış yazmamaya dikkat edin. Sizinle konu ile ilgili iletişim kurulabilmesi amacıyla telefon adres bilgilerinizi de dilekçeye dahil etmeniz yeterli olacaktır.

( 2 ) Değerlendirme
  1. Yahu bu durumdan dolayı ne kadar çok uğraştım. Hem soyadım yanlış yazılmış hem de çok kötü bir şekilde yazılmış. Ancak sürekli gidip geliyorum ve daha yeni çözüme ulaştık. Son aşama olarak artık nüfus müdürlüğüne giderek APTAL olarak yazılmış olan soyadımı ABDAL olarak düzelttirdim. Bu işi hallettiğimden beri üzerimden büyük bir yükün kalktığını hissettim. Son olarak isim soyisim değişikliği dilekçe örneğini yanınıza almadan kesinlikle gitmeyin, bu sayede orada tekrar yazmaya uğraşmazsınız.

  2. Merhabalar. İsim değişikliği için dilekçe hazırlamam gerekiyor fakat internette araştırmama rağmen benim sebebim ile ilgili bir tane dilekçe örneği yok. Örnek dilekçeler hep aynı sebepten hazırlanmış. Benim değiştirme sebebim ise annem ile aynı ismi taşıyor olmam. Bunu en uygun şekilde dilekçeye nasıl yazabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir