DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Eylül 11, 2021 0 4.770

Özel şirketler, işletme sahipleri ya da kısacası tüm kurumlar kendi bünyeleri altında çalışacak kişileri seçerken oldukça seçici davranırlar. İşe alım noktasında ise kimi zaman başvuruları inceler kimi zaman ise kuruma gelen dilekçeleri dikkate alırlar. Yapılan iş başvurusunun muhatabı kurumun insan kaynakları ya da personel birimi olacaktır. İş başvurusunu dilekçe yolu iletmek isteyen kişi öncelikle bir özgeçmiş hazırlamalıdır.

Özgeçmişler işe girmek isteyen bireylerin kendi yetkinlik ve becerilerini anlattığı bir tür bilgi formudur. Bu formlarda iş başvurusunda bulunan kişinin eğitimi, mezun olduğu okullar, aldığı kişisel eğitimler, seminerler, kurslar ve varsa referanslar yer alır. Ayrıca kişi daha önceden bir işte çalıştıysa; bu işin ne olduğu ne kadar süre çalışıldığı, kurumdan ayrılma sebebi de bulunmalıdır. Bunlara ek olarak özgeçmiş içerisinde kişi kendi hobi ve zevklerinden de bahsedebilir. Askerlik durumu, medeni durum gibi bilgiler de birçok özgeçmişte yer almaktadır. Özel sektör iş başvurusu için yazılacak dilekçeye ek olarak özgeçmiş de ek olarak sunulmalıdır.

DİKKAT!  Kayıt Dondurma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Özel sektör iş başvurusu dilekçesi kaleme alınırken öncelikle çizgisiz bir A4 kâğıdı temin edilmelidir. Ardından sayfanın üst kısmından 3 cm kadar boşluk bırakılıp hitap cümlesi yazılmalıdır. Hitap cümlesi sayfayı ortalı bir şekilde ve tüm harfler büyük olacak biçimde yazılmalıdır. Hitap cümlesi için “… Şirketi İnsan Kaynakları Birimine” yazmanız yeterli olacaktır.

Dilekçeye hitap cümlesi girildikten sonra asıl konu kaleme alınabilir. “Şirketinizde yer alan … adlı pozisyon ile kendi yetkinliklerimin uyumlu olduğunu düşünmekteyim. Mevcut pozisyon için aranan nitelikler ile özgeçmişim paralellik göstermektedir. Ekte sunmuş olduğum özgeçmiş ve dilekçem uyarınca; şirketinizde çalışmak istediğimi belirtiyor ve durumumun mevcut pozisyonda değerlendirilmesi hususunu saygılarımla arz ediyorum.” Böyle bir paragraf talebinizi bildirmenize yeterli olacaktır. Şirkette size uygun bir pozisyon olduğunu bilmiyorsanız özgeçmişinize uygun ileride oluşabilecek bir pozisyonda çalışmak istediğinizi de belirtebilirsiniz. Dilekçe sonunda ad, soy ad, imza tarih ve iletişim bilgilerinin bulunması oldukça önemlidir. Ayrıca özgeçmişi ek olarak sunmayı da ihmal etmemelisiniz.

DİKKAT!  Gss borcu sildirme dilekçesi örneği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir