DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İş Kanunu / Referans mektubu örneği

Referans mektubu örneği

Ocak 31, 2020 3 12.728

Elif ŞENER :
Hocam Selam, özel bir şirkete iş başvurusu yaptım. Öz geçmişimde referans bölümünde yer alan kişiler olmasına rağmen, benden bunun haricinde bir referans yazısı örneği istendi. Bana yardımcı olabilir misiniz? Bu arada konu ile ilgili hiç bir bilgim yok. Hatta bana ne işe yaradığını ve ne olduğunu açıklarsanız daha iyi olur ilk önce, daha sonra eğer sizin içinde çok problem olmayacaksa İş başvurusu için İşveren Şirket Tavsiye Referans mektubu örneği paylaşırsanız çok sevinirim.

Sayın Elif Şener;
Sırasıyla sorularının hepsini cevaplandırıp sonucunda sana bir referans mektubu örneği paylaşacağım. Ama unutma bu mektubu senin için tavsiye verecek kişi yazmalıdır. Aynısı da olmamalı, kendinize göre düzenleme yapmalısınız.

Referans mektubu nedir?

İş verenin sizin hakkınızda olumlu bilgiler yazdığı bir tavsiye yazısıdır. Günümüzde özellikle büyük şirketler ve bankalar sadece özgeçmişte yer alan referansı aramakla kalmazlar. Bunu kanıtlamaları için adaylardan imzalı kaşeli olacak bir yazı talep etmektedirler. Sonuçta bir aday rastgele bir isim yazıp işvereni kandırmaya çalışabilir. Örnek vermek gerekirse; amca oğlu, dayı kızı, teyze oğlu gibi kişilerin isim ve telefon bilgilerini verebilirler. İş veren aradıkları kişinin hangi kurumda çalıştığını doğrulayamayabilir.

DİKKAT!  Boş Cv Örnekleri Word

Referans mektubu yazarken dikkat edilmesi gerekenler

Referans mektubu yazarken çok fazla detaylandırmadan aday ile ilgili genel bilgiler verilmelidir. Bir referans yazısında olması gereken bilgileri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Referans Yazısı Örneği

Referans mektubu örneği

Sayın Yetkili

DİKKAT!  Gizlilik sözleşmesi örneği

Elif ŞENER, 2015-2019 yılları arasında ajansımızın part time bir çok organizasyon ve direkt satış arttırıcı çalışmalarında görev aldı. Çalıştığı süre zarfında başarılı çalışmalara imza atan Elif ŞENER’in yazılı ve sözlü iletişim becerileri son derece güçlü. Hem bağımsız hem de bir ekiple çalışabilen Elif ŞENER, iş disiplini ile de beğenimizi kazandı.

Ajansımızda görev yaptığı dönemde; Nestle Damak, Nescafe Gold, Nescafe 3in1, Nesquik Gevrek, Nivea Sun, Erikli, DanoneDanissimo, Danone Kefir gibi ajansımıza bağlı güçlü markaların aktivitelerinde yer almıştır. Çalıştığı projelerde hem yüksek sayıda ürün satışına imza attı hem de planlı çalışmasıyla örnek teşkil etti.

Gerek ekip arkadaşları gerekse müşterilerimizle kuvvetli bir iletişim kurmayı başaran; proaktif olarak fikir ve öneri geliştirebilen Elif ŞENER’in firmanıza da aynı şekilde katkı sağlayacağına inanıyorum. Konuyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa benimle iletişim kurabilirsiniz.

Saygılarımla,

Mustafa CAMBAZ

Ekom Araştırma Ve Tanıtım Hizmetleri Bölge Sorumlusu

E-posta: mustafa.cambaz@ekomgroup.com

Tel: 0536 032 70 94

Adres:Beşevler mah. Yıldırım cad. No:342 Nilüfer/Bursa

Özel sektör iş başvurularında kullanabileceğiniz referans mektubu örneği paylaşımı yapıyoruz. Aynı zamanda hazırlanma süreçleri hakkında bilgiler veriyoruz

( 3 ) Değerlendirme
 1. Paylaşmış olduğunuz tavsiye yazısını daha önce çalıştığım iş verenime götürdüm. Buna benzer bir yazı yazmasını rica ettim. O da sağolsun, kendi cümleleri ile hakkımda güzel şeyler yazdı. Daha sonra yeni görüştüğüm firmadaki yetkiliye bu yazıyı teslim ettim. Yaklaşık 1 hafta sonra filan da bana dönüş yapıldı. Şu an sizin göndermiş olduğunuz referans mektubu örneği sayesinde yeni bir işe başlamış oldum.

 2. Hocam merhaba sizden tekstil işçisi için bir referans yazısı örneği alabilirmiyim. Hiç referans yazısı yazdırmadım. lütfen benim geleceğim buna bağlı cevap larsanız minettar olurum teşekürler şimdiden

  1. Merhaba Hasan,
   Her sektör için ayrı ayrı yazamayız ki ama yukarıda verilen yazıyı kendine göre düzenleyebilirsin. Yani kısaca anlatmam gerekirse yukarıdakine benzer bu şekilde olabilir:

   Sayın Yetkili

   Hasan …., 2018-2020 yılları arasında tekstil sektöründe hizmet veren işletmemizde düz dikiş makinesi operatörü olarak görev aldı. Çalıştığı süre zarfı içinde her zaman işini layıkıyla ve kaliteli yapan bireydir. Hem bağımsız hem de diğer tekstil ekibiyle de çalışırken hiçbir sorun yaşamadık. Yaptığı çalışmalarla günlük bazda diktiğimiz ürün sayısını da arttırarak katkıda bulundu……………

   gibi bir yazı yazılabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir