DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Senet tahsilat makbuzu örneği excel

Senet tahsilat makbuzu örneği excel

Mart 3, 2020 0 7.572

Eda ŞÖLENCİ :
Merhabalar, demir çelik alanında çalışan bir fabrikanın yakın zamanda muhasebe departmanında işe başladım. Şu anda bir çok konuya hakim olmadığım için her şeyi öğrenmeye çalışıyorum. Son zamanlarda da çek ve senetlerle perakende satış yaptığımız bazı kişiler ödemelerini yapmak için bana geliyor. Gelen bu müşterilerin ödemelerini aldığıma dair senet tahsilat makbuzu örneği excel formatında ihtiyacım bulunmaktadır. Eğer böyle bir şey var ise bana da gönderebilir misiniz? Elimde örnek bir tahsilat makbuzu bulunmadığından sürekli ödeme yapmaya gelen müşterileri geri çeviriyorum.

Sayın Eda ŞÖLENCİ :
Tahsilat makbuzları; kişilerden parayı alıp, senetlerini teslim ettiğiniz bir belge olduğundan oldukça önemlidir. Sizlerinde kolayca bu belgeyi kullanabilmeniz için excel olarak sayfanın en altına ekliyoruz. Sadece gerekli bilgileri doldurup imzaların atılması teslim için yeterli olacaktır. Excel formatlı tahsilat makbuzu üzerinde yer alan tabloyu mutlaka bilgisayardan doldurmalısınız. Daha sonra çıktı alarak diğer bölümleri de kalem ile doldurabilirsiniz.

DİKKAT!  Haftalık faaliyet raporu örneği excel

Senet tahsilat makbuzunu doldururken nelere dikkat edilmelidir?

-Tarih : Herhangi bir makbuz kullanırken mutlaka tarihin doğru yazıldığından emin olunmalıdır. Çünkü günü gecikmiş ödemelere gerekli faiz işlemi uygulanabilir. Hangi gün ödeme yada senet teslim edildiyse mutlaka o günün tarihi yazılmalıdır.

– Kim tarafından ne karşılığında bu makbuzun verildiği yazılmalıdır. Sadece senet için değil , değeri olan farklı bir durum için de tahsilat makbuzu örneği kullanılabilir.

– Tutarın yazı ile yazılması : Herhangi bir yanlış anlaşılma olmaması için mutlaka el yazısı ile de yazıyla tutarlar yazılmalıdır. Çünkü bazen rakamlar yanlış okunabiliyor yada bazı art niyetli insanlar bu rakamlar üzerinde değişiklik yapmaya çalışabiliyor. Bu nedenle herhangi bir para gerektiren bir iş yapıldığında mutlaka yazı ile de yazılması önerilir.

DİKKAT!  Tazminat tensip zaptı hazırlandı ne demek

-Teslim alan ve teslim eden : Para, ürün yada senet gibi teslim işlemleri gerçekleştirilirken alt bölümüne alan ve veren kişinin isimleri yazılır. Bu kişiler mutlaka kendi el yazısı ile isimlerini yazıp imza atmalıdırlar. Sadece kendilerinin imzası yeterli olmaz.

Web sitemiz üzerinde senet tahsilat makbuzu örneği excel formatı dışında bir çok excel tablosu bulunmaktadır. Siz de ihtiyacınız doğrultusunda bize yazabilir veya http://dilekcehocasi.com/k/excel-tablolari/ adresinden diğer belgeleri inceleyebilirsiniz.Son olarak aşağıdaki tahsilat makbuzunu indirerek dilediğiniz gibi üzerinde düzenlemeler yapabilirsiniz.

Gerçek yada tüzel kişilere ödemesi karşılığında çek yada senet işlemleri gerçekleştirilir. Bunların karşılığında da senet tahsilat makbuzu örneği kullanılır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir