DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Sergi Açmak İçin İzin Dilekçesi Örneği

Sergi Açmak İçin İzin Dilekçesi Örneği

Aralık 15, 2021 0 3.094

Kültür ve sanat konularına ilgi duyanların yanı sıra bir de bu sanat eserlerini icra eden kişiler vardır. Sanatçı olarak tanımlanan bu insanlar kendi eserlerini daha fazla insanla paylaşmak ve hatta bu eserler üzerinden gelir elde etmek istediklerinde bir sergi açmaları gerekir. Ancak sergi açabilmek için de izin alınması gereklidir. Türkiye’de izin alınmadan yapılabilecek birçok girişim sonunda hüsrana uğrayabilir.

Sergi açmak içinde herhangi bir engel bulunmaması adına serginin açılacağı konuma göre dilekçe verilmesi gerekir. Sergi bir kültür merkezinde, belediye salonunda ya kişinin kendine ait sergi salonunda olabilir. Hatta sergi sokakta bile yapılabilir, lakin yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi sergi izin dilekçesinin yazılması gerekir.

Sergi Davetiyesi

Sergi açabilmek ve insanların bu sergiye gelebilmelerini sağlamak amacıyla davetiye çok önemlidir. Çünkü serginiz aynı zamanda sanat eleştirmenleri tarafından da ziyaret edilebilir. Davetiyenizi serginizin içeriğine uygun olacak şekilde hazırlatmanız ya da hazırlamanız gerekiyor. Bunun için profesyonel tasarımcılardan destek almak her zaman daha iyi sonuç verir. Davetiyeleriniz kişiye özel olması faydalı olacaktır, çünkü sonraki süreçte şunu da çağırmış mıydım gibi soru işareti kafanızda oluşmamış olacaktır.

Serginin Kapsamı

Serginizin kapsamı da oldukça önemlidir. Örneğin; Rezidans ahalisinin davetinize icabet etmesi beklentisi içindeyseniz ikram listenize aperatifler de eklemeyi unutmayın. Pek yiyen olmaz, ama kendilerini önemli hissedip mutlu olacaklarını söyleyebiliriz.

DİKKAT!  Kayıt Dondurma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Sergi açabilmeniz için yaşınızda bu noktada oldukça önemlidir. Çünkü insanın yaşı bir anlamda karakterini ortaya koyacaktır. Örneğin eğitimini uzun yıllar boyunca Amerika’da almış olan bir sanatçı ile köyden gelmiş bir sanatçıya bakış açısı ister istemez değişik olacaktır. Bu nedenle önceliğiniz mutlaka bu alanda en iyi eğitimi almak olmalıdır.

Sergide ön plana çıkacak olan hususlardan birisi de imajınızdır. Kadınsanız makyajınız erkekseniz saçlarınıza farklı bir karakter ekleyebilirsiniz. Marjinallik sanatçı insanların ruhunda olduğundan dolayı yaptığınız hiçbir şey başkaları tarafından eleştirilmeyecek hatta hemen kabul edilecektir.

Sanatçılar kıyafet seçimine de dikkat etmesi gerekir. Erkekle için boyun bağı her zaman bir imaj olarak kalmıştır. Çünkü insanlar sanatçıdan bahsederken ya da sanatçı hayal ederken hep boyun bağıyla hareket ederler. Tabi bunu yapmak zorunda değilsiniz ancak yaptığınızda aritokrat bir görünüm oluşturacağınızın da altını çizebiliriz.

DİKKAT!  Hafta Sonu Çalışma İzni Dilekçesi – Korona Dilekçesi

Aşağıda sergi açabilmeniz için örnek bir dilekçe bırakıyoruz. Bu dilekçeyi serginize uygun şekilde doldurarak ilgili kurum ya da kuruluşa teslim edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir