DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Sgk dilekçe örnekleri / SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Dilekçesi

SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Dilekçesi

Kasım 28, 2021 0 2.300

SGK dul ve yetim aylığı başvuru dilekçesi, sosyal sigortalar kurumuna bağlı olarak çalışan bir bireyin hayatını kaybetmesi sonucunda geride kalan ve bir geliri olmayan eşine ve çocuklarına yapılan sosyal yardımlardır. Sosyal sigortalar kurumunun bu kişilere sosyal yardımda bulunma için bazı şartların olması gerekmektedir. Suistimallerin önüne geçme ve gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaşma için şartlar taşınmalıdır. Sunulan bu kriterleri taşıyan kişiler, SGK dul ve yetim aylığı başvurusu yapabilirler.

SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Dilekçesi Nedir?

Sosyal sigortalar kurumuna bağlı olarak çalışan bir bireyin vefatının ardından çocukları ve eşi tarafından bilinmesi gereken bir konudur. Bu sosyal yardımlar, belirli kurallar çerçevesinde yapılmaktadır. Kız ve erkek çocuklar için aylık başvurusu şartları bazı farklılıklar gösterir.

DİKKAT!  Sgk emanetteki paranın mahsup dilekçesi

SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Nasıl Yapılır?

SGK dul ve yetim aylığı dilekçe başvuru yazımı sigortalı çalışma önemlidir. Sigortalı olarak bir işte çalışan ve vefat eden bireyin eşi ve çocukları tarafından yapılmaktadır. SGK yetim aylığı dilekçesi yazımı ve şartları, kız ve erkek çocuklar için farklılıklar içerir. Vefat eden ebeveynin ardından kalan bir kız çocuğunun yetim aylığı alabilmesi için sağlaması gereken şartlar vardır. Bu şartlar, kız çocukları için, evlenmedikleri ve herhangi bir sosyal sigorta sağlayan işte çalışmaya başlamadıkları müddetçe geçerlidir.

SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Dilekçesi
SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Dilekçesi

Böylece bu şartların denetlenmesi herhangi bir suistimal ve mağduriyet durumunun yaşanmaması amaç ile önemlidir. Erkek çocuklar için ise şartlar daha farklıdır. Ayrıca Erkek çocuklar için, 18 yaşına gelene kadar geçerlidir. Eğitimine devam eden erkek çocuklar için ise bu süre20 yaşına kadar devam etmektedir. Yükseköğretime devam eden erkek çocukları için de durum geçerlidir. Ayrıca Vefat eden ebeveynden kalma yetim aylığını 25 yaşına kadar almaya devam edebilirler.

DİKKAT!  Sgk işyeri kapanış dilekçesi

SGK Dul ve Yetim Aylığı Başvuru Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dul ve yetim aylıkları, sigortalı olarak çalışan eşin vefatının ardında aile bireylerinin almaya devam ettikleri aylık yardım, maaşlardır. Böylece vefat eden kişinin eşine dul çocuklarına da yetim aylığı verilmektedir. Dul aylığı alan eş, başka bir evlilik yapana kadar aylık almaya devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir