DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Sgk dilekçe örnekleri / Sgk prim geri alma dilekçe örneği

Sgk prim geri alma dilekçe örneği

Şubat 18, 2020 8 14.150

Damla ERSUBAŞI :
Hocam Merhabalar, yakın zamanda yeni bir şey öğrendim. Sanırım bazı emeklilik şartını yerine getiremeyen yaşlılar, böyle bir durumda şimdiye kadar sosyal güvenlik kurumuna ödedikleri paraları toplu bir biçimde alabiliyormuş. Benim de babamın emeklilik yaşı doldu fakat bazı sebeplerden dolayı ödeyeceği gün sayısını tamamlayamadık. Bu durum ile ilgili şartlar nerlerdir? Bir de şartları yazdıktan sonra bu konuyla ilgili sgk prim geri alma dilekçe örneği paylaşabilir misiniz?

Damla ERSUBAŞI Merhaba,
Evet yukarıda yazdığın durum bazı şartlar için geçerlidir. Ben sağlaması gereken şartları tek tek yazıyorum. Sen de babanın bu konudaki şartları sağlayıp sağlamadığını teyit edebilirsin. Eğer şartları sağlıyorsa sayfanın en alt bölümünde yer alan sgk prim geri alma dilekçe örneğini kullanarak işlemlerini gerçekleştirebilirsin.

DİKKAT!  Sgk emanetteki paranın mahsup dilekçesi

Ssk prim iade dilekçe örneği

Ne yazık ki herkesin ödenen primleri alma yoktur. Yalnızca bazı şartları sağlayan kimseler bu ödeneği almaya hak kazanacaktır.

Sgk’ya ödenen primler hangi durumlarda geri alınabilir?

Yaşlılıktan dolayı sgk’dan toplu geri ödeme almak :
1) Daha önce herhangi bir işte çalışıp işten ayrılmış ve emeklilik günlerini doldurmadan yaşını doldurmuş kimseler hak kazanabilir. Yaş dışında yer alan şartları yerine getiremedikleri için yaşlılık aylığı alırlar. Bu kimseler dilerse sosyal güvenlik kurumuna verecekleri bir dilekçe örneği ile primlerini geri alabilirler.
2)Birinci maddeye benzer bir şekilde kendi işletmesini kapatmış ve daha sonra tekrar primlerini ödeyememiş kişilerde sosyal güvenlik kurumuna yazacakları bir yazı ile ödemelerini alabilirler.

DİKKAT!  Sgk görünmeyen gün dilekçe örneği

Vefat nedeniyle prim geri alma : Vefat eden bir sigortalı kimsenin mirasçıları tarafından alınması mümkündür. Bu kişiler herhangi bir aylık bağlanmadıysa bu haklarını kullanarak toplu bir şekilde ödemelerini alabilirler.

Aşağıda yer alan standart sosyal güvenlik kurumu prim iade dilekçesini kullanabilirsiniz. Ancak yazan bilgileri kendi durumunuz ile ilgili doğrultuda mutlaka düzenlemelisiniz. Bu belge örnek bir şablon olduğundan hangi kurumda çalıştığınızı belirtmeli ve hangi sebepten dolayı bu primlerinizi toplu bir şekilde almak istediğinizi kısa bir cümle ile yazmalısınız. Sosyal güvenlik kurumu dilekçeleri hakkında sorunuz olursa yorumlar bölümüne yazabilirsiniz.

Yatırılmış olan primlerin nasıl toplu bir şekilde geri alabileceğinizi bu yazıda anlatıyoruz. Bunu Sgk prim geri alma dilekçe örneği ile halledebilirsiniz.

( 8 ) Değerlendirme
 1. Ben 47 yaşındayım eşimden ayriyim babamdan ölüm aylığı alıyorum sağlık sorunlarımdan dolayıda iş bulamıyorum artık calisamamda durum belli peki bu yaş sınırı çok saçma zaten toplam 1850 pirimim var ve yaştan dolayı alamıyorum bu gibi durumlarda neden primlerimizi alamıyoruz

 2. Merhaba bende 2100 yılında işyeri çalıştırıyorum. 5 yılsonra iş yerini kapattım 69 dogumluyum pirimlerimi geri alabilirimiyim

 3. 2001 yılında sigorta girişim var 680 gün ödendi şimdi evliyim çalışmıyorum sigortaya yatan primimi geri alabilir miyim bilgi verirseniz sevinirim

 4. Adım kenan benim olayım biraz vaim Askere 1998 yılanda gittim kenan dönmez olarak bitirdim.ozamanlar dünyaya gelirken ismim İnan Dönmez olarak sigorta girişim 13.08.1996 yılında oldu.benim sigortam inan dönmez olarak başladı kenan olarak şuan 4500 günün üstünde devam ediyor inan Donmezin sigorta girişini ssk dilekçe vererek üstüme alabilirmiyim.
  Saygılarımla
  Kenan
  Dönmez.

 5. Adım kenan benim olayım biraz vaim Askere 1998 yılanda gittim kenan dönmez olarak bitirdim.ozamanlar dünyaya gelirken ismim İnan Dönmez olarak sigorta girişim 13.08.1996 yılında oldu.benim sigortam inan dönmez olarak başladı kenan olarak şuan 4500 günün üstünde devam ediyor inan Donmezin sigorta girişini ssk dilekçe vererek üstüme alabilirmiyim.
  Saygılarımla
  Kenan
  Dönmez.

 6. 411 gün sigorta ödeneğim var acaba bende pirim paramı alma hakka sahipmiyim bazı ailevi sorunlarimdan dolayı paraya ihtiyacım var tarafıma ödeme yapılırmi bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler kolay gelsin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir