DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Şikayet Dilekçesi Örneği / Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Örneği

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Örneği

Kasım 22, 2021 0 2.617

Şikayet, bir kişi hakkında yazılı ya da sözlü olarak  yapılan uyarıya verilen isimdir. Şikayet doğrudan kişinin kendisine yapılabildiği gibi dolaylı yönden aracıya da yapılabilir. Sebep her ne olursa olsun bir kişinin sizin hakkınızda şikayette bulunması hoş bir durum değildir ve bunun içinde şikayet edilen kişinin kendisine çeki düzen vermesi gerekir.

Şikayet her zaman haklı olarak yapılmaz. Bazı durumda iddiada bulunan yani şikayeti yapan kişi de haksız olabilir. bunun içinde durumun bilirkişi tarafından tespit edilmesinden fayda vardır. Özellikle alacak verecek gibi davalık süreçlerde şikayette bulunan ve şikayet edilenin doğru yönlendirilmesi gerekir.

Şikayetten vazgeçilmesi şikayetten vazgeçme dilekçesi ile mümkün olabilir. Bazen haklı olduğu halde şikayette bulunma hakkından çekilmek isteyen kişilerde olabilir. Bu durumda şikayet hakkı doğduğu gibi şikayeti geri çekme hakkı da doğmuştur.

DİKKAT!  Muhtar nereye şikayet edilir?

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesini Süresi

Şikayetten vazgeçme başvurusunu yapabilmek için süre kanunda belirtilmiştir. Buna göre şikayette bulunan kişinin bu şikayetini en geç 6 ay içerisinde çekmesi gerekir. Eğer bu süre içerisinde şikayetten vazgeçilmezse dava süreci de başlatılmış olur. Kanunlar şikayetten vazgeçme süresini belirlerken, şikayet etme süresini belirtmemiştir.

Şikayet Dilekçesi Örneği

Şikayetten vazgeçmek isteyen kişiler Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçelerini teslim etmeleri gerekir. Bu dilekçede her türlü detayın mutlaka belirtilmiş olması gerekir. Dilekçe yazmak istemeyen kişilerin ise sözlü beyan tutanağı ile şikayetten vazgeçme işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesine Ne Yazılması Gerekiyor?

Şikayetten vazgeçme dilekçesi yazılırken şu hususlara dikkat edilmesi gerekir.

Dilekçe hangi Cumhuriyet Başsavcılığına verilecekse o ilin ismi ve Cumhuriyet Başsavcılığına yazılmalıdır.

DİKKAT!  Alo 184 Sağlık Bakanlığı Şikayet

Dilekçenin üst bölümünde dosya numarası yazılmış olmalı.

Dilekçede sağ köşeye müştekinin adı ve soyadı yazılması, kimlik numarası, adresi yazılmalıdır.

Yukarıda belirttiğimiz kişinin tanıtılması sonrasında artık olayı açıklamasının yapılmasına geçilebilir. Konu açıklanırken mutlaka doğru bir şekilde ve eksiksiz olarak anlatılması gerekir.

Dilekçeler olayın görüntüsüz olarak kısa anlatımıdır. Bunun için dilekçeyi yazarken en doğru, anlaşılır şekilde açıklayıcı olarak yazılması gerekir.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesinin İçeriği

Şikayetten vazgeçme dilekçesi yazılırken uyulması gereken bazı kurallar vardır. Bunların en başında dilekçenin resmi olduğu ve resmi bir dille yazılması gerektiğidir. Dilekçede her bilgiye detaylı bir şekilde tek tek yer verilmelidir.  Dilekçeyi yazan kişinin genel bilgileri vermesi gerekir. Dilekçenin en alt bölümünde isim, tarih ve imzanın olması gerekir. İmzası olmayan dilekçenin dikkate alınması mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir