DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Sınav Notuna İtiraz Dilekçesi

Sınav Notuna İtiraz Dilekçesi

Aralık 24, 2021 0 4.822

Sınavın insan hayatında her zaman önemli bir yeri olduğunu biliyoruz. Çocukluktan itibaren başlayan bu süreçte, her çocuk belli bir sınav maratonundan geçer. Mantık olarak baktığımızda hayatın kendisi de bir sınavdır, ancak işin psikolojik yönünden ziyade realitesine bakmamız gerektiğinde sınav notu bir öğrencinin sınıf geçme kalma derecesini belirleyecek en önemli faktördür.

Aşağıda sınav notundan memnun olmayan bir öğrencinin başvuru esnasında vermesi gereken dilekçe örneği yer almaktadır.

İlkokulda başlar ve üniversiteden mezun olana kadar okullarımızda sınava gireriz. Bu tür sınavlarda herkes hak ettiğinden daha düşük bir not aldığını söylemiştir. Fakat bazı durumlarda öğrenciler öğretmenlere bu tür durumlarda sınavlarının tekrar incelenmesini isteseler dahi olumlu bir yanıt almazlar. Öğretmenler öğrencilere bunun mümkün olmadığını söylerler ya da eğer fazla not verdiysem onu da alırım tarzı her okulda görülen klasik tehditlerde bulunurlar. İşte bu tür durumlarla karşı karşıya kalan öğrenciler de notlarına razı olup konuyu kapatırlar. Fakat bu durum oldukça yanlıştır. Çünkü öğretmen bunu yapmak zorundadır eğer yapmadığı takdirde de sınav notuna itiraz sınav notuna itiraz dilekçesi ile edilir.

DİKKAT!  Mali tablolar analizi yorumlama örnekleri

Sınav Notuna Nasıl İtiraz Edilir?

Sınav notunu hak ettiğinden çok daha az bulan bir öğrenci bunun için öncelikle güzel bir dille öğretmenine itirazda bulunabilir. Fakat buna rağmen öğretmen hala sınavı tekrar inceleme konusunda sert bir tavır gösteriyorsa bu durumda da dilekçe yazmak gerekecektir. Öncelikle bu durum yazılı bir sınav için de test olan bir sınav için de aynı şekilde olmaktadır yani yöntemde herhangi bir farklılık olmaz.

Öğrenci eğer ilköğretim ya da ortaöğretimde okuyorsa bu tür bir durumda dilekçesini okul müdürüne teslim edecektir. Eğer üniversitede okuyorsa bu tür bir durumda da bağlı olduğu dekanlığa dilekçesini ulaştırır. Bu dilekçe ulaştıktan sonra öğretmen bu sınavı tekrar incelemek durumunda kalacaktır. Yanlışlık varsa not düzeltilecek fakat yanlışlık yoksa da maddi bir hata bulunmamıştır diye öğrenci bilgilendirilecektir.

DİKKAT!  Vergi Hukuku Dilekçe Örneği

Sınav Notuna İtiraz Dilekçesi Hazırlanışı

Sınav notuna itiraz dilekçesi hazırlanışı da zor değildir. Öğrenci sadece sınav tarihini, sınav notuna neden itiraz ettiğini belirtir. Sonrasında da imzasını atıp adres bilgisini de yazdıktan sonra bunu müdüre ya da üniversitede okuyorsa dekanlığa ulaştırır. Ortalama olarak 15 gün içerisinde de öğrenciye itirazının sonucu bildirilir.

Bu itirazın sonucunu beğenmeyen bir öğrenci için de tabii ki farklı yollar mevcuttur. Fakat bundan sonrasında mahkemeye gitmesi durumunda da yazılı sınavlarda öğretmenlerin puan verme tarzları farklı olduğu için olumlu bir sonuç alması neredeyse imkansızdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir