DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Dilekçesi Örneği

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Dilekçesi Örneği

Kasım 29, 2021 0 2.996

Sosyal yardımlaşma halkın kendi kendine yardım etmesi şeklinde değerlendirilebilir. Ancak bir yardımın büyük boyutta ve resmiyet kazanabilmesi içinde mutlaka belli bir düzen içerisinde olması şarttır. İşte SYDV yani sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları da bu kontrolü elinde bulundurması amacıyla kurulmuştur. İnsanlar bu vakıf aracılığı ile desteklerini yaparken, desteğe ihtiyacı olanlarda yine sorunlarına çözüm önerisi ararlar.

SYDV, Kaymakamlıklara bağlı olan resmi bir kurumdur. İhtiyaç sahipleri için hizmet veren kurumlar bu çatı altında toplanır. Vali ve kaymakamlıklara bağlı olarak hizmet veren toplamda 1003 vakıf vardır. Bu vakıfların tamamı ihtiyaç sahiplerine hizmete odaklanmıştır.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Nedir?

SYDV yani Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı dilekçe yazımı, ihtiyaç sahiplerine yol göstermek için var olmuştur. Vali ve kaymakamlıklara bağlı olan bu vakıflar için, düzenli olarak elde edilen gelirler vardır. Bu gelirler, aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığınca bir fon hazırlanmaktadır. Ayrıca bu fonlar, cumhurbaşkanlığınca ayrılan miktarlar, vergi ve para cezalarından ayrılan oransal miktarlar ve bağışlar ile yapılmaktadır. İhtiyaç sahiplerinin bu yardımlara ulaşabilmeleri için 2011 yılı itibari ile elektronik ortamdan başvurular oluşturulmaya başlanmıştır. Bu sistem aynı zamanda ihtiyaç sahibi kişilerin güncel durumlarını takip edebilme açısından da önemlidir. Çünkü bütünleşik sosyal yardım bilgi sistemi, vakıflar ve ihtiyaç sahipleri arasındaki bağı oluşturan sistemlerdir.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Dilekçesi yazmak için bazı belgelerin hazırlanarak düzenlenmesi ve bununla birlikte vakıflara iletilmesi gerekir. İhtiyaç sahibi bir kişi durumunu gösteren belgelerle birlikte SYDV’ye dilekçesini verir ve durumu uygun görülürse kendisine yardım için gerekli olan girişimde bulunulur.

DİKKAT!  Özel Sektör İş Başvurusu İçin Dilekçe Örneği

Maalesef Türkiye’de herkesin geliri aynı olmadığı için geçimde herkes için aynı konfora sahip değildir. Vakıflar ve dernekler ise yardım yapılabilme ve özellikle fakir kesimin daha rahat bir yaşam ve isteklerine ulaşabilmesi konusunda çok önemli kurumlardır. Bu kurumlardan doğrudan yardım alamayacağınız için mutlaka bir dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Türkiye’de hiçbir kurum size doğrudan yardım yapmayacağından dolayı önceliğiniz dilekçe vermek ve dolayısıyla yazacağınız dilekçede nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir.

Aşağıda verdiğimiz dilekçe linki ise size bu konuda yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir