DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Belediye Dilekçe Örneği / Tadilat Ruhsatı Dilekçe Örneği – Tadilat Ruhsatı Nedir?

Tadilat Ruhsatı Dilekçe Örneği – Tadilat Ruhsatı Nedir?

Kasım 23, 2021 0 3.896

Evde ya da herhangi bir gayrimenkul üzerinde tadilat yapabilirsiniz. Ancak bu tadilatı yapabilmeniz içinde dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar vardır. Bunların en başında da İmar Yönetmeliğinin 70.maddesi dışında kalan değişiklikler için tadilat ruhsatı alınmasıdır.

Tadilat Ruhsatı Nedir?

Evinizde zamana bağlı olarak yıpranmalar meydana gelebilir, ya da yeni bir değişiklik talep edebilirsiniz. Gayrimenkul içerisinde yapılacak her tadilat olmasa da bazılarının ruhsata tabi olduğunu belirtelim. Özellikle de gayrimenkulün dış bölümündeki temel öğelerin değiştirilmesi için belediyeden izin alınması gerekir. Belediyeden izin alınmadan yapılan değişiklikler kaçak yapı niteliğindedir.

Tadilat Ruhsatı Alınması Gereken Durumlar

Tadilat Ruhsatı Nasıl Alınır?

Tadilat ruhsatının alınabilmesi için gerekli olan belgelerin belediyelerin ilgili birimlerine teslim edilmesi gerekir. tadilat ruhsatı için gerekli olan belge tadilatın nedenine ve türüne göre değişiklik gösterir. Bunun içinde tadilatın amacına göre istenilen belgeleri belediyeden daha öncesinde öğrenmek işinizi kolaylaştıracaktır.

DİKKAT!  Belediye çöp konteyneri isteme dilekçe örneği

Tadilat Ruhsatı İçin Hangi Belgeler Gerekir?

Yukarıdaki şartlar arasında yer alan tadilat dilekçesini sitemizden indirip doldurarak belediyenin ilgili birimlerine teslim edebilirsiniz. Dilekçe yazarken anlaşılır ve yerin tam olarak belirlenmesi önemlidir. Bu nedenle dilekçe de mutlaka İlçe, mahalle, pafta, ada, parsel bilgileri yer almalıdır.

Tadilat Ruhsatı Ortalama Kaç Günde Alınır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi dilekçenizi belediyeye verdiğinizde eğer belgeleriniz tam ve dilekçeniz istenildiği gibi doldurulmuşsa o zaman ortalama olarak ruhsatınız onay verilmesi durumunda 30 gün içerisinde elinizde olacaktır. Belgelerinizde herhangi bir eksikliğin olması durumunda ise belediye 15 gün içerisinde mutlaka size dönüş yaparak eksik olan bilgi ve belgelerin getirilmesi istenilecektir. Devlette yapılacak işlerde özellikle başvurularda eksiksiz ve doğru bilgilere yer vermek çok önemlidir. Siz süreci ne kadar iyi başlatırsanız bunun size getirisi de işlerinizin bir kadar hızlı olması anlamına gelecektir.

DİKKAT!  Kaymakamlığa Dilekçe Nasıl Yazılır?

Aşağıdaki tadilat ruhsatı dilekçesini bilgisayarınıza indirerek doldurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir