DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Tazminat tensip zaptı hazırlandı ne demek

Tazminat tensip zaptı hazırlandı ne demek

Ocak 11, 2020 0 4.616

Fatma Aliyet TOPUZ :
Merhabalar , eşim ile ilgili bir tazminat davası durumu söz konusu ve bununla ilgili e devlete girdiğimizde tensip zaptı hazırlandı yazıyor. Bunun anlamı nedir? Yardımcı olabilir misiniz?

Fatma Aliye TOPUZ Merhaba ;
Tensip zaptı, kısaca anlatmak gerekirse davanın görüleceği zamana kadar neler yapmanız gerektiğini sizlere iletir. Bu sayede mahkeme gününe kadar gerekli hazırlıkları doğru bir şekilde yapabilirsiniz. Bu tutanağı mahkeme tek başına düzenleyip ilgili kişilere iletir.

Tensip zaptı hazırlandı ne kadar sürer

En çok sorulan sorulardan biri de ne kadar süreceğidir.Bu süreçleri de 3 ayrı başlıkta inceleyeceğiz. Süre olarak farklı durumlarda farklı değişkenler bulunduğundan, sırayla hepsini inceleyeceğiz. Öncelikle düzenleme süresi aşaması ile başlayalım

DİKKAT!  Senet tahsilat makbuzu örneği excel

Tensip zaptı ne kadar süre içerisinde düzenlenir?
Düzenleme süresi, mahkemelerin konusuna göre değişkenlik gösterebilir. Hukuk ile alakalı davalarda 1 2 güne hazırlanırken, ceza ile ilgili davalarda iddianame mahkemeye teslim edildikten yaklaşık 15 20 gün sonrayı bulmaktadır.

Hazırlanan bir tensip zaptı ne kadar sürede bize ulaşır?
Hazırlanma işlemi tamamlanınca yaklaşık olarak 30 gün içerisinde PTT aracılığı ile ilgili kişilere ulaştırılması sağlanır

Tensip zaptı hazırlandıktan ne kadar süre sonra duruma gerçekleşir?
Ülkemizde gerçekleşen mahkemeler arası süreler oldukça fazladır. Yaklaşık olarak bir tensip zaptı hazırlanma işlemi tamamlandıktan sonra mahkeme yapılması 3 ayı bulmaktadır. Hatta mahkemesine göre değişecek şekilde, işlerin yoğunluğunu da hesaba katarsak bazen 5 ay gibi bir süreyi bulmktadır.

DİKKAT!  Nüfus müdürlüğü isim soyisim değişikliği dilekçe örneği

İş mahkemesi miras… tensip zaptı hazırlandı ne demek ?
Sık sorulardan biri ise; iş mahkemesi , miras, tüketici mahkemesi ve boşanma davalarında ne anlama geldiğidir. Aslında hangi mahkeme olursa olsun tanımında herhangi bir değişiklik yoktur. Tüm mahkemelerde tensip zaptı hazırlandı ne demek sorusunun cevabı aynıdır. Tamamında dava öncesi hazırlık sürecinde yapılması gereken, hazırlanması gerekenler anlamı çıkmaktadır.

Tensip zaptı, biraz Türkçe olmayan bir kelime gibi olduğundan dolayı insanlar tarafından bilinmemektedir. Ancak bu kelimeyi bir yakınının mahkeme süreci olduğunda duyar ve merak ederler. Son olarak yine tensip zaptı hazırlandı ne demek ile ilgili bir sorunuz olursa eğer yorumlar bölümünden bizlere soru sorabilirsiniz.

Tensip zaptı ne demek : Mahkeme öncesi süreçlerde ilgili kişilere hazırlık yapmaları amacıyla gönderilen bilgi evrağıdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir