DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Boşanma Dilekçesi Örneği / Temyizden feragat dilekçesi

Temyizden feragat dilekçesi

Aralık 29, 2019 1 3.332

Cansu Canan ÖZGEN :
Merhabalar, biz eşimle daha önce anlaşmalı olarak boşanmaya karar vermiştik. Ancak bu kararımızdan vazgeçip çocuklarımızı da düşünerek tekrar denemeye karar verdik. Bizden anlaşmalı boşanmada temyizden feragat dilekçesi örneği talep ettiler. Temyiz ve feragat terimleri alakalı da çok bilgim yok ama hem dilekçe paylaşıp, hem konu ile ilgili bilgilendirme yapabilir misiniz?

Hoşgendin Sayın Cansu Canan ÖZGEN ;
Vallaha adına çok sevinim. Sonuçta doğru bir evlilik yapmak günümüzde çok zor. Sırasıyla şimdi sana temyiz nedir?, feragat nedir? gibi terimlerden bahsedeceğim daha sonrada dilekçeni senle paylaşacağım.

Feragat nedir?

Feragat, bir mahkemeden yada bir hukuki durumdan vazgeçme anlamı taşır. Geçmişten günümüze Osmanlıca’dan gelmektedir.
Feragat etme ne demek?
Bir sözleşmeden yada var olmuş bir konudan tamamen vazgeçerek herhangi bir hak iddaa etmeme anlamı taşır. Bu durumu gördüğünüz takdirde ilerleyeceğiniz adımları iki kez düşünmelisiniz. Bir hakkınızdan vazgeçerseniz eğer bunun geri dönüşü yoktur.

DİKKAT!  Turkcell superonline abonelik iptal dilekçesi örneği

Zaman zaman bazı sözleşme yada hukuki durumlarda feragat etme sözcüğü çaktırmadan konabiliyor. Mutlaka sözleşmeler kontrol edilmeden imzalanmamalıdır.

Temyiz nedir?
Aslında bir davaya verilen isimdir diyebiliriz. Davaları, temyiz dilekçesi yardımı ile açılabilir. Dava açan kişiler yada vekilleri temyiz için talepte bulunabilirler. Bu arada sadece hukuki bir yanlışlık söz konusu olduğunda temyiz talebi yapılabilir

Yargıtay aşamasında temyizden feragat dilekçesi örneği

Aslında bu paylaştığımız dilekçeyi sadece anlaşma boşanmalarda değil, tüm temyizden feragata geçen işlemlerde kullanabilirsiniz. Şablon aşağıdaki gibidir. Word formatını da ekledik. Davanız ve ihtiyacınız doğrultusunda kendinize göre düzenlemeleri gerçekleştirebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en büyük husus eğer bir kez feragat ettiğinize dair bir imza atarsanız. O davadan yada o hukuki süreçten vazgeçmiş sayılırsınız ve tekrar bir hak iddaa edemezsiniz.

DİKKAT!  Bilgisayar zimmet formu

Feragat dilekçesinde mutlaka bulunması gerekenler :

Temyizden feragat dilekçesi ne zaman verilir?

Burada aslında davalara göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle 2 ayrı şekilde yazacağım.

  1. Davaların mahkemelerde gerçekleşeceği kesin olduğunda temyiz sonucu gelmeden feragat dilekçesi verilebilir. Normalde 15 gün olan temyiz süresi de düşmüş olur
  2. Anlaşmalı boşanmalarda temyizden feragat dilekçesi verirken 15 gün gibi bir süre beklemeden de işlem yapılabilir. Aslında anlaşmalı boşanmalarda feragat etme hakkı her zaman bulunmaktadır. İsteyen çiftler her zaman hakkından vazgeçebilirler. Konu ile ilgili boşanma dilekçesi örnekleri sayfasından da destek alabilirsiniz.

Temyizden feragat dilekçesi ne zaman verilir? Temyiz ve Feragat ile ilgili bir çok soruyu cevaplayıp dilekçe örneğini sizlerle paylaşıyoruz

( 1 ) Değerlendirme
  1. Yazmış olduğunuz her şeyi dikkate alarak hareket ettik.Herhangi bir problem yaşamadan sayenizde sorunsuz bir şekilde işimizi kısa süre içerisinde halledebildik.Şu anda da gayet mutlu bir şekilde hayatımıza devam ediyoruz. Çocukların huzurunu bozmadığımız için ikimiz de şuan çok mutluyuz. Sonuca gelecek olursak temyizden feragat dilekçesi örneği de gayet anlaşılır olduğundan kısa sürede işlemlerimizi halledebildik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.