DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / TOKİ Başvuru Dilekçe Örneği

TOKİ Başvuru Dilekçe Örneği

Aralık 3, 2021 0 2.003

TOKİ Başvurusu İçin Gerekli Belgeler (Kimler Başvurabilir)

Başbakanlık Toplu Konut ve Kamu Ortaklığı İdaresi 1984 yılında kurulmuş, kurulduğu günden bu güne kadar yüzlerce toplu konut yaparak binlerce vatandaşımızı konut sahibi yapmıştır. Bu makalemizde TOKİ başvurusu için gerekli belgeler nelerdir, TOKİ kura sonuçları ile ilgili konulara değinmek istiyoruz.

Toplu Konut İdaresi öncelikli olarak maddi durumu dar ve orta gelirli vatandaşları konut sahibi yapmak amacıyla çalışmalar yapmaktadır. Dar gelirli yoksul vatandaşların düşük taksitler ödeyerek ev sahibi olma hayalleri Toplu Konut İdaresinin yapmış olduğu projelerle gerçeğe dönüşmüştür. TOKİ başvuruları öncelik sırasına göre belli kategorilere ayrılmıştır. Bunları birinci kategorisinde: şehit aileleri, dul ve yetimleri ve maluller, ikinci kategoride, Kore gazisi, İstiklal savaşı gazisi, Kıbrıs ve vatani hizmetlerdeki gazilerimiz, üçüncü kategoride vücudundaki engelin en az % 40 olan vatandaşlarımız ve son olarak dördüncü kategoride ise diğer alıcı kişiler ( adaylar ) bulunmaktadır.

TOKİ  Yoksul (Dar Gelirli) Vatandaşlar İçin Başvuru Şartları

Sizde tokilerden bir daire almak istiyor ve bunun için nelerin gerekli olduğunu merak ediyor ve bunlar için şartlarınızın uygun olup olmadığını merak ediyorsanız, daha önce yazmış olduğumuz TOKİ başvuru şartları nelerdir, öncelik hakları kime aittir konulu yazımızı okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

DİKKAT!  Çift Anadal Başvuru Dilekçesi Örneği

Peki, TOKİ belgeleri için hangi belgeler gerekmektedir, bu belgeler nelerdir? Bu belgelerden önce bilmenizde yarar gördüğümüz bazı konuları yinelemekte fayda görüyoruz, bu konulara aşağıda tekrar değindikten sonra başvuru için gereken belgeleri de sırası ile yazacağız.

TOKİ Başvuru Dilekçe Örneği
TOKİ Başvuru Dilekçe Örneği

Herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olmamanız, sosyal güvenlik kurumuna hiçbir şekilde para yatırmamış yani prim ödememeniz veya asgari ücretin 1/3 miktarı ya da % 12 ye kadar sağlık primi ödemiş olmanız, eskiden yeşil karta sahip olanlar için 2022 sayılı kanun kapsamından yararlanarak maaş alan ve sosyal yardımlaşma ve dayanışmayı destekleme ve teşvik fonundan yararlanmanız gerekmektedir.

Şimdi Tokiler için yoksul sınıfındaki vatandaşların başvuruda bulunurken hangi belgelere ile müracaat etmesi gerektiğine değinelim.

TOKİ Yoksul( Alt Gelirli )vatandaşlar için konut alınması için bazı şartlar öne sürmektedir. Bunlar sırası ile şunlardır;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.