DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Tutanak Örneği / Tutanak nasıl tutulur

Tutanak nasıl tutulur

Nisan 3, 2020 0 5.552

Funda ERYİĞİT :
Hocam Merhaba, Dünyaca ünlü bir markanın taşra bölgelerinde hizmet veren bir ekip şefiyim. Bazı personeller ile ilgili şikayetlerim var. Bu çalışanların en azından gözünün korkması açısından, kanıt niteliğinde bazı belgeler imzalatmak istiyorum. Ancak tutanak nasıl tutulur hiç bir bilgim yok. Özellikle bazı personellerin iyi niyetimi, ciddi bir şekilde suistimal ettiğini tespit ettim. Bana haber vermeden işe gelmediğini de tanıklarla belirledim. Bana bir örnek ve tutanak nasıl yazılır bilgi verebilir misiniz?

Sayın Funda ERYİĞİT ;
Çalışanlarla kurulan aradaki denge çok önemlidir. Her yöneticinin tabii ki kendine özel yöntemleri vardır. Ancak kurulan bağ ne çok sert ne de çok gevşek olmalıdır. Tabii ki burada önemli olan yapılan hatalara uyarı niteliğinde bildirimler vermektir. Devamsızlık ile ilgili tutanak detaylarını https://dilekcehocasi.com/isci-devamsizlik-tutanagi-ornegi/ linkteki yazıdan da inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda bu linkte bir tutanak örneği de paylaşılmıştır.

Tutanak nasıl yazılır

Bu başlık altında tutanak hazırlarken dikkat edilmesi gereken önemli detayları maddeler halinde inceleyeceğiz.

*Tarih ve saat : Bir tutanağın dikkat edilmesi gereken detaylarından biri tarih ve saattir. İnsanlar ne yazık ki tarih ve saati yeteri kadar ciddiye almıyor. Hatta bir çok belgede tarih ve saatin yazılı olmadığını gözlemliyorum. Yani en basitinden şöyle bir örnek ele alabiliriz : “Teslim ettiğimiz bir malzemenin başına bizden sonra bir şeyler gelebilir. Ancak teslim alan kişi tarih yazmadığı için bu durumu suistimal edebilir.”

DİKKAT!  Çalışma Belgesi Örneği Word

*Olaylar anlaşılır bir dil ile anlatılmalıdır : Bu belge insan kaynakları gibi departmanlara teslim edileceğinden, teslim alacak kişinin anlayacağı şekilde anlatılmalıdır. Çünkü insan kaynaklarında çalışan kişi bu belgeyi okuyup, yorumlayıp ilgili kişiye bir yaptırım uygulayacaktır. Tutanak nasıl tutulur dediğinizde en önemlisi anlaşılır olmalıdır.

*Yazılar okunur bir şekilde belgelenmelidir. : Tutanaklar her zaman bilgisayar ortamında hazırlanamayabilir. Özellikle sahada çalışan personellerin hızlı bir şekilde aksiyon almaları için , şirketler eş yazısı ile hazırlanmış belgeleri de kabul ederler. Tutanak nasıl yazılır sorusunun cevabı da bu belgeleri mutlaka düzgün bir el yazısı ile yazmak esastır.

*Islak imza : Belgelere mutlaka düzenleyen kişi, tutanağı tutan personel ve savunma yapacak kişi ıslak imza atmalıdır.

*Kağıt temizliği : Mutlaka çizgisiz kağıt kullanılmalı ve belge üzerinde kesinlikle düzensiz kazıntı, silinti gibi durumlar olmamalıdır. Eğer yanlış yazılan bir durum söz konusu ise altı okunacak şekilde paraf atılmalıdır.

*Tanıklar : Yaşanan olay ile ilgili görgü tanıkları var ise onlara da muhakkak imza attırılmalıdır.

DİKKAT!  Geçici görevlendirme dilekçesi örneği

Tutanak çeşitleri

Günlük yaşantımızda tutanakların önemi çok büyüktür. Hemen hemen her konu hakkında tutanak tutulur.Aşağıda da en çok kullanılan bazı tutanak çeşitleri listelenmiştir.

*Olay tespit tutanağı : Genellikle şirketlerde yaşanan bir durum olay tespit tutanağı ile belgelenir. Bu sayede yaşanılan konu hakkında detaylı bilgiler eklenebilir. Durumda müdahil olan kişi eğer olay yerinde değilse şahitlere de imzalatılabilir

*Savunma tutanağı : Olay tespiti yapıldıktan sonra bir kişiden yaptığı hatadan dolayı bir savunma yazması talep edilir.

*Ceza tutanağı : Kişinin yaptığı savunmaya göre iş veren uyarı, kınama veya ihtar şeklinde bildirimler yapabilir. Bunlar tamamen işçinin kendine çeki düzen vermesi için yapılan uyarılardır.

*Devamsızlık tutanağı : Bir kişinin haber vermeden işe gelmediğinde genellikle devamsızlık tutanağı doldurulur.

*İşe geç kalma tutanağı : Personellerin geç kalmayı bir alışkanlık haline getirmesi sonucu uyarı niteliğinde tutulur.

*Teslim tesellüm tutanağı : Herhangi bir malzemeyi yada evrağı sağlam şekilde teslim edildiğini kanıtlayan belgedir. Bu sayede malzemenin yada evrağın başına gelen herhangi bir durumda teslim alan kişi sorumlu olur.

*İş kazası tutanağı : Bir personelin çalışma saatleri içerisinde başına gelen herhangi bir durum iş kazası niteliği taşımaktadır. Durumun tespiti ve sosyal güvenlik kurumuna bildirimi için iş kazası tutanağı tutulur.

Hayatımızın her alanında bir malzeme teslim ederken, bir kişi hakkında hata tespiti yaparken kullanılır. Bu yazıda da tutanak nasıl tutulur yazılır anlatıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir