DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Üniversite Kayıt Sildirme Dilekçesi Örneği

Üniversite Kayıt Sildirme Dilekçesi Örneği

Kasım 30, 2021 0 4.376

Üniversite okumak isteyen birisi her ne kadar hevesli olsa da bazen yapılan tüm çabalar karşılığını bulmayabilir. Herhangi bir nedenden dolayı öğrenci üniversiteden kaydını sildirmek zorunda kalabilir.

Bu yazımızda bizde buradan yola çıkarak size üniversite kayıt sildirme işleminin nasıl yapılması gerektiğini anlatalım istedik.

Üniversite Kaydı Silme Sebepleri

Üniversiteden kayıt sildirme işleminin sebepleri birçoktur. Özellikle şehir dışında okuyan öğrenciler ekonomik nedenlerden dolayı ailelerinin yanına tekrardan geri dönmeyi isteyebilirler. 2019 yılında 237 öğrencinin kayıt sildirdiği açıklanmıştır. Bu sayının içinde kendi isteği ile kaydını sildirenler olduğu gibi başarısızlık, ölüm ve disiplin işlemlerinden kaydı silinenlerde mevcut.

Bir öğrenci girdiği bölümden memnun olmadığında kaydını sildirmek isteyebilir. Üniversite giriş sınavına yeniden hazırlanan öğrenciler başka bir bölüme giriş yaptıklarında hali hazırda devam ettikleri bölümden kayıtlarını sildirerek yeni bölüme kayıt işlemlerini gerçekleştirirler.

DİKKAT!  Özel Kurumlara Burs İçin Dilekçe Örneği

Üniversiteden kaydı sildirme nedenleri arasında başarısızlık durumu da vardır. Birçok öğrenci okudukları bölümde başarısız olunca kayıtlarının sildirilmesini tercih edebilirler. Hatta disiplin nedeniyle soruşturma içerisinde olanlarında kayıtları silinebilir.

Üniversite kaydı sildirmek için gereken evraklar ve belgeler

Başka bir bölüm kazandığı için okuduğu üniversitedeki kaydını sildirmek isteyen öğrencilerin bunun için öğrenci işlerine başvuru yapması gerekir. Bu noktada, öğrencinin ilk olarak kendisine verilen ilişik kesme belgesini doldurması gerekmektedir. Bunun yanı sıra, bazı fakülte sekreterliklerinde form doldurtmadan ziyade öğrencinin kendi el yazısıyla yazmış olduğu kayıt sildirme dilekçesi talep edilmektedir. Bir başka deyişle, öğrencinin kayıt sildirme dilekçesi ile beraber okumuş olduğu üniversiteye başvuru yapması gerekli olacaktır. Üniversiteden kayıt sildirme dilekçe örneği; bilhassa internet üzerinden yapılan aramalarla elde edilebilir. E-Devletten kayıt silme işlemi yapılabilir mi derseniz ne yazık ki cevap “hayır” olacaktır.

DİKKAT!  Aile Konutu Şerhi Dilekçe Örneği

Kayıt silme formunda öğrencinin adının ve soyadını öğrenci numarasının bulunması gerekir. Eğer öğrenci KYK’dan bur almışsa bunun da form üzerinde belirtilmiş olması gerekir. Öğrenci formu doldurmayı tamamladıktan sonra ilişik kesme formunu imzalatması gerekir.

Bir üniversiteden kaydın sildirilmesi uzun zaman gerektirir. Bunun içinde kaydı sildirmeye karar verdiğinizde önce kendinize zaman ayırmanız gerekiyor. Genelde öğretmenler kayıt sildirmek için gittiğinizde okulda olmadıklarından dolayı imzalatacak öğretmeni bulamayabilirsiniz. Bunun için şehir dışından gelecek olan öğrencilerin iyi araştırması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir