DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Üretim iş akış şeması örneği excel

Üretim iş akış şeması örneği excel

Şubat 2, 2020 0 15.429

Kadriye BAŞTÜRK :
Merhabalar, talaşlı imalat sektöründe bir fabrikanın insan kaynakları pozisyonunda işe başladım. İş verenim benden imalat iş akış şeması oluşturmamı istiyor. Benim de aslında fabrikalar ile ilgili çok fazla bir tecrübem yok. Bu nedenle bu işlem için en azından bir tane üretim iş akış şeması örneği excel formatında ihtiyacım var. Elinizde var mıdır?

Merhaba Kadriye BAŞTÜRK ;
Talaşlı imalat sektörüne uygun bir şekilde nasıl imalat akış diyagramı hazırlayabileceğini anlatıp daha sonra excel formatlı belgeyi paylaşacağım. Aslında bir çok platformda bu tarz paylaşılmış belge var. Hazır araştırarak bulabilirdin. Sayfanın en altına dahil ediyorum.

İmalat iş akış şeması nedir?

İmalat iş akış şeması, üretim sürecinde başlangıçtan sonuna kadar arada geçen tüm işlemlerin uluslararası kabul görmüş geometrik şekillerin yardımıyla anlatma şeklidir. İmalat iş akış şemasını kullanarak herhangi bir sonuç alamazsınız. Ancak bunu kullanarak süreçteki her adımı daha anlaşılır ve saf bir biçimde takip edebilirsiniz. Bu nedenle şemada bulunan geometrik şekillerin ve yazıların kolay anlaşılır olması çok önemlidir.

DİKKAT!  Senet tahsilat makbuzu örneği excel

Üretim iş akış şeması nasıl hazırlanır?

Üretim iş akış şeması çizilirken ilk önce dikkat edilmesi gereken 2 önemli madde bulunmaktadır.
1) Şemanın tüm adımları çeşitli geometrik şekiller içerisinde yazılmalıdır
2) Bu adımların aralarına ilerleyici oklar ile yön verilmelidir. Kısaca geometrik şekiller birbirine yönlendirilmelidir.

DİKKAT!  Gayrimenkul ekspertiz raporu örneği excel

İmalat iş akış şemasında yer alan geometrik şekillerin anlamları var mıdır?
Elbette şemada bulunan her geometrik şeklin farklı bir anlamı vardır. Zaten bu süreç içerisinde geometrik şekillerin içerisine de yazılır. Örneğin; dikdörtgen bir işlemi temsil ederken, ters yamuk elle işlem anlamı taşımaktadır.

Fabrikada kullanılabilecek imalat üretim iş akış şeması örneği excel formatında sizlerle. Bunun gibi belgeleri nasıl oluşturabileceğinizi de burada anlatıyoruz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir