DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Engelliler için dilekçe / Vasi kararı ile araç alımı dilekçesi

Vasi kararı ile araç alımı dilekçesi

Mart 20, 2020 1 18.262

Safinaz ŞENGÜN :
Hocam Merhaba, kardeşimin akli dengesi yerinde değil ve engelli kimlik kartı bulunuyor. Araştırmalarım sonucunda ötv indiriminden yararlanıp sıfır araç alabileceğimizi öğrendim. Ancak kardeşimin adına değil de babamın üzerine alacağız. Bunun içinde sanırım bir mahkeme kararı gerekiyormuş. Sizden ricam vasi kararı ile araç alımı dilekçesi örneği paylaşabilir misiniz? Bir de bu durum ile ilgili problem yaşamayız değil mi? Sonuçta kardeşim araç alıp, kullanacak yeterliliğe sahip değil.

Sayın Safinaz ŞENGÜN ;
Vasi kararı ile araç almak için ilk önce bazı şartları yerine getirebiliyor olmanız gerekmektedir. İlk önce bu durumlar hakkında kısa bilgiler vereceğim. Dilerseniz takip edip, kendi durumunuzun uygunluğunu sorgulayabilirsiniz. Bunların sonucunda da yazımızın en altına vasi kararı ile araç alımı dilekçesi örneğini dahil ediyorum. Kısıtlı adına otomobil alma hakkında paylaştığımız dilekçe örneği tamamen şablon olması amacıyla hazırlanmıştır. Sizler de dilerseniz bunu kendi durumunuza göre güncelleyebilirsiniz.

DİKKAT!  Engelli vergi indirimi dilekçesi örneği

Vasi kararıyla araç alımı şartları hakkında bir kaç durumu da inceleyelim.

+Bu durum ile ilgili sağlanması gereken ilk şart kişinin %90 yada üzerinde bir heyet raporunun olması gerektiğidir.

+Kısıtlı kişinin mutlaka 18 yaşını doldurmuş olması gereklidir

+Yaşamakta olduğunuz bölgeye yakın adliyede yer alan Sulh Hukuk mahkemesine, araç alımı hakkında vasi dilekçesi yazmanız gerekiyor.Bu dilekçe örneğini de yazının en altından indirebilirsiniz.

+Dilekçeyi yazdığınız gibi vasi hakkı kazanamazsınız. Bu durum için mahkemede yer alan hakimin kararını beklemelisiniz. Tabii siz ilgili yazıyı teslim ettikten sonra hakkınızda bazı araştırlamalar da yapılabilir. Vasi olarak atanmak istediğiniz kişinin banka hesapları yada kişiyi nerden tanıdığınız gibi unsurlar önemlidir.

DİKKAT!  Karşılıksız çek istinaf dilekçe örneği

+Mahkeme zamanı gelmeden önce mutlaka Sulh Hukuk Mahkemesine gidip evraklarınız da bir eksik olup olmadığını teyit etmenizi öneririz. Eğer böyle bir durum söz konusu ise mahkeme belki de ertelenebilir ve bir süre daha beklemek zorunda kalabilirsiniz.

+Mahkeme sonucunda vasi kararı alındığı takdirde otomobil alma hakkında da yetki maddesi eklenmesi gerektiğini hatırlatmanızı öneririz.

+Mahkeme sonuçlandığı takdirde vasi olarak atandığınız belge 15 gün ile 1 ay gibi süre içerisinde kargo ile elinize ulaşacaktır.

Kısıtlı yada akli bozukluk yaşayan kardeşlerimizin adına başka biri araç alabilir bunu da vasi kararı ile araç alımı dilekçesi örneği ile yapabilirler.

( 1 ) Değerlendirme
  1. Emeğinize sağlık teşekkür ederim ALLAH razı olsun araç alım dilekçenizi indirdim kullaniyorum hakkınizi helâl edin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir