DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Vasi Tayini Dilekçe Örneği

Vasi Tayini Dilekçe Örneği

Kasım 1, 2021 0 52

Vasi Tayini Nedir?

Vasi tayini, veraset altına alınması gereken kişilerin yasal haklarının kullanılması amacıyla bir vasi görevlendirme işlemidir. Vasilik bir anlamda kamu görevi olarak değerlendirilir. Dolayısıyla vasi olan kişinin de kendi sorumluluklarının farkında olması gerekir. Toparlayacak olursak vasi, kişinin kendi yasal haklarını tam olarak kullanamaması halinde haklarını kullanabilmesi amacıyla seçilmiş kişiye denir.

Vasi Tayini Kimler Arasından Yapılır?

Bir kişiye vasi olabilmek için 4 ana halin gerçekleşmiş olması gerekir. Bunlardan birincisi kişinin yaşının küçük olması yani reşit olmamasıdır. Ancak böyle bir durumda vasi tayin edilebilmesi için kişinin ailesinin yani velilerinin de olmaması gerekir. Böyle durumda yaşı küçük olanlara vasi zorunludur.

DİKKAT!  Çekişmeli boşanma dava dilekçesi örneği

İkincisi ise kısıtlılık halidir. Yani bir kişi akıl hastası, mallarını savuruyor, iyi yönetemiyor, yaşam tarzı kötü, alkol ve uyuşturucu bağımlısı ise bu durumda vasi tayin edilebilir. Örneğin felç geçiren bir hasta kısıtlı hale geleceğinden dolayı vasi tayin etme hakkı vardır.

Vasi Tayini Dilekçe Örneği
Vasi Tayini Dilekçe Örneği

Üçüncüsü ise hapis cezası alınmasıdır. Hapisteki bir kişi kendisine vasi tayin ederek dışarıdaki haklarının kullanılmasını sağlayabilir. Bunun için yetkili olan makama başvurması gerekir.

Son olarak ise kişinin kendi isteğine bağlıdır. Yani yaşlı, tecrübesiz, sakatlığı olan veya hasta olan kişiler bu durumu belgelemeleri halinde vasi tayin edilebilir.

Vasi Nasıl Tayin Edilir?

Vasi tayin edilebilmesi için öncelikli olarak vesayet davasının açılması gerekir. Dava Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından yürütülür. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz şartların yerine getirilmesi haline kişi bulunduğu yerdeki mahkemeye dilekçe ile başvuruda bulunabilir ve davanın açılmasını sağlayabilir.

DİKKAT!  Dava Öne alım dilekçesi

Vasi Tayini İçin Kimler Uygun Değildir?

18 yaşın altındaki kişiler vasi olamazlar. Aralarında husumet bulunan kişiler, kamu işlerinden yasaklı olanlar, haysiyetsiz yaşam sürdürenler vasi olarak tayin edilemezler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.