DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Vergi Borcu Yoktur Yazısı Dilekçesi

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Dilekçesi

Ağustos 20, 2021 0 3.845

Vergi borcu yoktur yazısı birçok kişinin çıkarması gereken resmi bir belgedir. Öyle ki kişinin bağlı olduğu vergi dairesindeki güncel borcu gösterir ve oldukça önemlidir. Resmi alım ve satım işlemlerinde, borçlanma gibi durumlarda da işlemleri yapmak için vergi borcu yoktur yazısının bulunması önemli bir kriterdir.

Tabii ki bu belgeye sahip olan kişiler de belli bir süre boyunca bu belgeyi kullanabilir. Bu sebeple vergi borcu yoktur yazısını çıkaran bir kişi bu belgeyi çıkardıktan sonra 15 gün boyunca geçerli olmak şartıyla kullanacaktır. Tabi ki bu süre kurumdan kuruma bağlı olarak da değişiklik gösterebilir fakat genel olarak 15 gün olduğunu söyleyebiliriz.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Alma

Vergi borcu yoktur yazısı birçok durumda istenmektedir. Bu yazının talep edildiği hususları kısaca incelemek gerekirse;

DİKKAT!  Aile İçi Şiddetten Korunma Dilekçesi Örneği

Tabii ki bu örnekleri çoğaltmak mümkündür fakat genel olarak bu durumlarda istenmektedir. Yazı kurum ve kişilerin bağlı olduğu vergi dairelerinden alınmaktadır. Bunun için de bizzat kişi ve kurumun imzasını taşıyan bir dilekçe lazımdır. Bu dilekçe doldurulduğu vakit vergi borcu yoktur yazısı da çok kısa bir süre içinde kişiye ulaşacaktır.

Dilekçede görüldüğü üzere çok bir bilgi istenmemektedir. Sadece ad soyad, adres, T.C. kimlik numarası, iş telefonu, cep telefonu, mail ve imza gibi hemen hemen tüm başvurularda sizden istenilen bilgileri yazmanız vergi borcu yoktur yazısı almak içinyeterli olacaktır. Bu dilekçe vergi dairesine verilir. Dilekçe verildikten sonra 15 gün içerisinde kişinin vergi borcu olup olmadığı incelenecek eğer herhangi bir borç bulunmazsa da vergi borcu yoktur yazısı eline ulaşacaktır.

DİKKAT!  Tapuda İpotek Koyma Dilekçesi Örneği

Ticaret ile uğraşan kişi ve kurumlar için bu tür belgeler oldukça önemlidir. Bu sebeple bu tür belgelerin eksiksiz bir şekilde olmasına özen göstermeli herhangi bir şekilde de sahte belge tarzı durumlara girişmeden vergi dairesi üzerinden bu belge temin edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir