DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Yaş Büyütme, Yaş Küçültme Dava Dilekçesi Örneği

Yaş Büyütme, Yaş Küçültme Dava Dilekçesi Örneği

Ekim 4, 2021 0 1.684

Yaş büyütme ya da küçültme davaları genellikle ailenin nüfus müdürlüklerine çocuklarını geç yazdırmaları neticesinde ileride hak kaybına uğramasından dolayı açılmaktadır.

Bir çocuğun yaşının geç bildirilmesinin getirmiş olduğu en önemli sorunların başında askere gitme, okul eğitiminin başlaması ve iş hayatında yaşadığı sorunlar vardır. Bazı kişiler ise nüfus müdürlüklerinde yaşlarının yanlış yazıldığını iddia etmektedir. Dolayısıyla sebep ne olursa olsun bir kişi yaşını büyütmek ya da küçültmek istediğinde mutlaka belirlenmiş olan dava yolunu izlemesi gerekir.

Bu tip davalarda davayı açan kişi, yanlış  kaydın düzeltilmesini talep eder. Eğer yaşla ilgili davayı açan kişinin kendisi değilse bu durumda velisi olması gerekir. Eğer vasi olarak dava açılmak isteniyorsa önce Sulh Hukuk Mahkemesinden izin alınması gerekecektir. Bu tip bir davada davalı Nüfus İdaresi’dir ve mutlaka duruşmalarda olması gerekir.

DİKKAT!  Banka Çeki İptal Dilekçesi Örneği

Yaş Büyütme Küçültme Davası Nereye Açılır?

Yaş büyütme ve küçültme davaları Nüfus Kanununda yer alır. Bunun için bu tip davalar Asliye Hukuk Mahkemesine açılması gerekir. Yetki ise kişinin ikamet ettiği yerin mahkemesi ya da nüfus kaydının bulunduğu yer mahkemesidir.

Yaş Büyütme Yaş Küçültme İşlemi İçin İlk Yapılacaklar

Yaş büyüme ve yaş küçültme davalarında ilk yapılması gereken dilekçe yazılmasıdır. Dilekçe doldururken üzerine haklı nedenlerin ve tanıkların yazılması gerekir. Yazılan dilekçe yetkili olan mahkemeye harç yatırılarak verilebilir.

Yaş büyütme ya da küçültme davalarında dilekçe doldurulurken talebin açık ve net bir şekilde ifade edilmesi önemlidir. Aşağıda yer alan yaş büyütme, yaş küçültme dava dilekçesi örneği doldurularak ilgili mahkemeye teslim edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir