DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Excel Tabloları / Yevmiye defteri örneği excel

Yevmiye defteri örneği excel

Mart 15, 2020 0 9.946

Zahit AKMAN :
Hocam Merhaba,
Tekstil alanında hizmet veren bir şirketin muhasebe departmanında yeni işe başladım. Daha önce çok fazla iş tecrübem olmaması sebebiyle bir çok konuda eksik olduğumu düşünüyorum. Çalışmakta olduğum iş verenim güzel kebir defteri şeklinde bir tablo tutmamı istiyor. Ancak bu konu hakkında çok bilgim olmadığından beceremiyorum. Eğer şu anda dosyalarınız arasında standart bir yevmiye defter örneği excel ile hazırlanmış biçimi var ise paylaşabilir misiniz? Bir de bilmem gereken önemli tüyolar yada taktikler var ise onları da yazabilirseniz çok sevinirim.

Zahit AKMAN Merhaba;
Yevmiye defteri hakkında bir kaç kısa bilgi verip daha sonra sayfanın en altına ihtiyacın doğrultusunda yevmiye defteri örneği excel formatında ve boş olacak şekilde dahil edeceğim. Bir işletme yada kişiler için kebir defterlerinin önemi çok büyüktür. Çünkü düzenli olarak hazırlanan bu tablolar üzerinden gelir, gider, maliyet ve kar gibi çok önemli konularda bilgi alabilirsiniz. Bu sayede yaşayabileceğiniz olumsuz durumlar ile ilgili önlemleri hızlı bir şekilde belirleyip aksiyon alabilirsiniz.

DİKKAT!  Detaylı hesap planı örneği excel

Yevmiye Defteri Nedir?

Diğer bir adı ile günlük defter olarak da adlandırılan yevmiye defteri , yapılan tüm muhasebesel ve ticari işlemlerin tarihe göre sıralı bir biçimde tablo biçiminde kaydedilen bir şablondur. Yevmiye defteri içerisine dahil edilen tüm işlemlerin mutlaka bir dayanak noktası bulunmalıdır. Herhangi bir belge ile kanıtlanmayan işlemler yevmiye defteri içerisinde dahil edilemez.

Kebir defteri içerisinde bilgiler dahil edilirken yapılacak herhangi bir hatanın düzeltmesi yapılabilir. Ancak bu düzeltme yapılırken mutlaka bazı kurallara uyulması gereklidir.
Aşağıdaki durumlar gerçekleşmesi halinde işletmelere cezai işlem uygulanabilir:

+Yevmiye defteri içerisine kaydedilen herhangi bir verinin silinmesi
+Defter içerisinde karalama yapmak
+Bilgilerin yer aldığı sayfaları yırtarak çıkarmak

Hatalı yazılan bir işlem sonucunda nasıl bir düzelte yapılabilir?
Hatalı yazılmış olan bir yazı ve rakamın üzeri düz, tek bir çizgi ile çizilerek doğru şekli ile yakınına yazılmalıdır.

DİKKAT!  KYK yurt kayıt sildirme dilekçesi örneği

Bir yevmiye defteri kullanılmadan önce noterde tasdik edilmesi zorunlu mudur?
Elbette, noterden onay alınmamış bir kebir defterinin ne yazık ki kanunen herhangi bir geçerliliği bulunmamaktadır. Şirketler, bilgisayar üzerinde tutmuş olduğu bilgileri çıktı alarak daha sonra noter aracılığı ile tasdik işlemi yaptırabilirler.

Yapılan muhasebesel işlemler ne kadar süre içerisinde yevmiye defterine kayıt edilmelidir?
Normal koşullar altında ilgili defterlere anında kayıt edilmelidir. Son tarih verilmek gerekirse, işlem yapıldıktan sonra en geç 10 gün içerisinde bilgiler yazılmalıdır.

Yevmiye defteri içerisinde bulunan bilgilerin ne kadar süre saklanma zorunluluğu bulunmaktadır.
İlgili defter saklama süresi Türk Ticaret kanunu ve vergi usul kanununa göre değişkenlikler göstermektedir.
+Vergi usul kanununa göre izleyen seneden itibaren 5 yıl boyunca mutlaka arşivde bulundurulmalıdır.
+Türk ticaret kanunu kurallarına göre ise , o yıldan itibaren 10 yıl boyunca saklanmalıdır.

Hemen hemen her işletmede yada kişisel olarak kullanabileceğiniz boş bir tablo halinde hazırlanmış yevmiye defteri örneği excel formatı sizlerle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.