DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / İzin Dilekçesi Örneği / Yıllık izin dilekçesi

Yıllık izin dilekçesi

Ocak 25, 2020 3 23.587

Nazan YÜKSEKOVA :
Hocam Merhaba;
2 Yıldır özel bir şirkette çalışıyorum. Yıllık izin hak edişim ile ilgili yanlışlıklar olduğunu düşünüyorum. Hesaplamalar hakkında bilgi verebilir misiniz? Bir de yakın zamanda senelik izin kullanmak istiyorum. Elinizde var ise dilekçe veya form gönderebilir misiniz?

Hoşgeldin Nazan YÜKSEKOVA ;
Bu kategori için çok fazla değişken kriter bulunmaktadır. Bu nedenle biraz detaylı inceleme yapacağız.Maddeleri sonuna kadar okumanı öneririm. Eğer bir yanlışlık var ise gerekli itirazlarını daha sonra yaparsın.

Öncelikle bir yıllık izin dilekçesi ve formu paylaşacağım. Çok detay istemeyenler bunları direk kullanabilirler. Ancak detaylarda çok kritik bilgiler yer almaktadır.
yıllık izin dilekçesi örneği

Personel yıllık izin formu doldurulmuş örneği

Örnek olarak aşağıdaki gibi bir senelik izin formu kullanılabilir. Bu belgeyi sadece bu kategori için değil, her türlü mazeret izni yada ücretsiz izin gibi kullanımlarda da değerlendirebilirsiniz. Çalıştığınız yerde de buna benzer bir belge mutlaka vardır. Aşağıdaki yazılanlara bakarak kendinize göre doldurma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Personelin Adı SoyadıNazan YÜKSEKOVA 
BölümüMuhasebe
UnvanıEkip Şefi
Bağlı Olduğu YöneticisiMehmet GÖZÜPEK
Haftalık Tatil GünüPazar
Bildirim Tarihi21.12.2019
TarihSüre (Gün)Devamsızlık Nedeni * (Lütfen aşağıdaki yazılı olan nedenin numara ve açıklama yazarak detaylandırın)
23.12.2019’dan 28.12.2019’a kadar61.       Yıllık ücretli izin
(*) Devamsızlığı ispatlayan belgenin olmadığıdurumlarda İnsan Kaynakları Departmanı aylık puantajınızdan ücret kesintisi olarak işleme alabilecektir.
Devamsızlık Nedenleri 
1.        Yıllık Ücretli İzin6.        Ölüm İzni
2.        Analık İzni (Süt İzni)7.        Hastalık İzni (Doktor Raporu var)
3.        Babalık İzni8.        Ücretsiz
4.        Evlilik İzni9.        Sağlık Nedenleri (Doktor Raporu Yok)
5.        Yeni İş Arama İzni10.     Özel veya ResmiKurumlarla İletişim (Banka, noter, Vergi Dairesi PTT vb.)
Personelin Adı Soyadı           Nazan YÜKSEKOVA
Tarih21.12.2019 
İmza  

Özel sektör Çalışan İşçi Yıllık izin hakkı süreleri hesaplama

Hesaplama yapılırken konuya etki eden bir çok kriter bulunmaktadır. Şimdi de yıllık izin haklarının neye göre değiştiğini ilgili bilgiler ile birlikte maddeler halinde inceleyeceğiz. Herhangi bir çalışanın hak ettiği yıllık izin süresi; çalıştıkları zamana, yaşa ve çalıştığı iş alanına göre değişkenlik gösterebilir. Bu süreler aşağıdaki gibi sıralanmıştır. Öğretmen ve memurlar arasında konuya çok dahil olan olmuş. Ancak özel sektör çalışanı olmak , memur yada öğretmen olmak sürelerde herhangi bir değişikliğe yol açmaz.

DİKKAT!  Yetim aylığı başvuru dilekçe örneği

İş Kanunu Yıllık izin Yönetmeliği

İhbar süresinde yıllık izin kullanılabilir mi?

Eğer çalışacağınız yere işten ayrılacağınız bildirimini yaptıysanız yada işten çıkarılacağınız bilgisi size iş veren tarafından bildirildiyse, ihbar süreniz başladığı andan itibaren herhangi bir şekilde senelik izin kullanım durumu söz konusu olamaz. Bu süre içerisinde, iş kanununda ihbar süresinin bölünmezliği ilkesi belirtildiğinden dolayı senelik izin kullanımı mümkün değildir. Ancak daha önce hak ettiğiniz yıllık izinlerinizi, ihbar süresinden önce kullanılabilir yada iş bitimi günlük brüt maaşa göre ücret olarak alabilirsiniz.

İhbar süresinde işçinin günde 2 saat iş arama izni bulunduğundan dolayı çalışma süreleri tutarlı değildir.

6 ay çalışanın yıllık izin hakkı var mıdır?

Yıllık izin ne zaman hak edilir?
Kanunda açık ve net bir şekilde 1 yıl ve üzeri çalışması olan kişilerin senelik izin hak edişlerinin 14 gün olduğu belirtilmiştir. Henüz 1 yılı doldurmayan bir personelin herhangi bir yıllık izin hak talebi gibi durumu söz konusu olamaz. Ancak bazı hallerde hak etmeden iş verenin onayı ile borçlu olarak kullanmak mümkün olabilir. Detaylar bir sonraki avans uygulamasındadır.

DİKKAT!  Babalık izni dilekçe örneği

Avans izin uygulaması


Yıllık izinler hak edilmeden avans olarak kullanılabilir mi?
Böyle bir durum normalde kanunen söz konusu değildir. Ancak yöneticilerinizin onayı ve aşağıdaki dilekçeye benzer bir yıllık izin talep yazısı ile borçlu olarak kullanılabilir. Burada da neden hak etmeden kullanmak istediğinizi yazmalı ve gerçekten geçerli bir nedeniniz olduğunu belirtmelisiniz.

……………………………….  AŞ PERSONEL MÜDÜRLÜĞÜNE

………………………………………………….. tarihinde hak edeceğim yıllık iznimin …………………………. Gününü …………………………………………………………….. tarihleri arasında ……………………………………………………………. dolayı kullanmak istiyorum.

                Hak ediş tarihinden önce işten ayrılmam halinde kullanmış olduğum yıllık izin ücretinin maaşımdan kesilmesini kabul ediyorum.

Adı soyadı

İmza

Yıllık izinde yol izni hesaplama

Çoğu işçinin bu konudan haberi yok. Ancak bir çalışan şehir dışına çıkacaksa ve uzun yol yapacaksa gideceği miktara göre ekstra yol izni hakkı kazanabilir. Bu gideceği yolun kilometre bazlı uzunluğuna göre değişebilmektedir. Şart olarak bir de gideceği yol’un uzaklığını ve kesin gideceğini kanıtlamak ile yükümlüdür. İş verene uzun yol gideceğini kanıtlayan bir çalışana iş veren ekstra yol izni vermek zorundadır. Bu izin en fazla 4 güne kadar çıkabilir. Örnek verilmek gerekirse; bir çalışan Çanakkale’den Van’a gidecekse 4 gün boyunca ekstra izin hakkı kazanır.

Sözleşmeli personel ilk yıl izin hakkı

Devlete atanmış, ancak sözleşmeli olarak görev yapan bir kişinin yıllık izin hakkı bir sonraki seneye devredilmez. Bu nedenle hak ettiğiniz senelik izninizi mutlaka o yıl içerisinde kullanmanız gerekmektedir. Aksi taktirde kullanmadığınız yıllık izinlerinizin ücretlerini hem alamazsınız hem de kullanamazsınız. Asıl olan hak edişin gerçekleştiği yıl içerisinde kullanmaktır.

Eğer aradığınız bu başlıkta değil ise diğer izin dilekçesi örneği bölümüne de bir bakın derim.

Unutmayın hak edilen yıllık izinler, o yıl içerisinde her ne olursa olsun mutlaka kullanılmalıdır

Yıllık izinde maaş kesilir mi?

Sigortalı bir çalışan eğer yıllık ücretli izin adı altında tatile çıkmış ise, hiçbir şekilde ücretinden kesinti yapılamaz. Ancak işten ayrılma gibi bir durumu söz konusu ise, kullanmayıp hak ettiği izin günlerinin ücretinin karşılığı para olarak alabilir.
Yıllık izin alacağı hesaplama
Brüt maaşın 30’a bölünmesi ile hesaplanır. Daha sonra ne kadar yıllık izni var ise onunla çarpılır. Örnek verilmek gerekirse 3000 TL brüt maaşı olan birinin günlük ücreti 3000/30=100 TL’dir. Bu kişinin 10 gün yıllık izni olduğunu var sayarsak 10*100= 1000 TL ücret alabileceğini söyleyebiliriz. Standart maaş ile karıştırılmamalıdır. Yıllık izin ücretleri brüt maaş üzerinden hesaplanır.

10 yıldan sonra yıllık izin kaç gün

Bakalım yazdıklarımız arasında aklınızda ne kalmış hemen tartışalım.
Bir işçinin 10 yıl ve üzeri bir çalışması var ise ne kadarlık bir senelik izin hak edişi olur?
Cevap : Daha önce madde de belirttiğimiz gibi; eğer bir çalışan 5-15 yıl arası çalışması var ise toplamda hak edişi 20 gündür.

Sizden gelen talepler doğrultusunda yıllık izin dilekçesini word formatında tekrar hazırladık. Aşağıdaki bağlantıdan bir tıklama ile kolayca indirebilirsiniz. Dilerseniz bilgisayar üzerinden de yazıyı doldurabilirsiniz. Ancak unutmayın ki kendi el yazınız ile yazmanız daha doğru olacaktır.

Yıllık izin dilekçesi örneğini paylaşıyoruz ve aynı zamanda yıllık izin sürelerini en detaylı biçimde inceliyoruz

( 3 ) Değerlendirme
  1. Yazmış olduğunuz detaylı bilgiler sayesinde kafamda hiç bir soru işareti kalmadı. İnsan kaynakları ile görüştüm ve benim sayımı yanlış hesapladıklarını onlarda fark etti. Toplamda 28 gün olması gerekirken, bir sonraki yıl hak ettiğim 14 gün henüz eklenmemiş. Göndermiş olduğunuz yıllık izin dilekçe örneği ile şimdi toplamda 6 gün izine çıkacağım.

    İşte böyle yanlışlıklar olduğu anda iş verene olan güveni insanin git gide azalıyor. Umarım tekrar bir sorun yaşamam. Bundan sonraki süreçte tüm haklarımı itinayla takip edeceğim.

  2. Bir süredir ailevi sebeplerden dolayı izne çıkmak istiyorum. Ancak şefim bu konuda nedense çok katı bir rol üstleniyor. Ne yaptıysam kısa bir süre de olsa çıkmama izin vermedi. Hatta sizin de paylaşmış olduğunuz detaylara uygun bir şekilde yazdığım yıllık izin dilekçesi örneğini de kendisine teslim ettim, yine de olmadı. Bu konu ile ilgili ne yapabilirim? Haklarım nelerdir?

  3. Yaşadığımız corona virus salgını sebebiyle bende çalışmakta olduğum kurumdan bir süreliğine izne çıkmayı talep ettim. Memleketime gidip ailemle vakit geçirmek istediğimi de söyledim. Ancak halen daha yetkili amirimden ne yazık ki onay alamadım. Bununla ilgili yapabileceğim bir şey var mıdır? Kendilerine yıllık izin dilekçesi örneğini de teslim etmeme rağmen kabul etmediklerini söylediler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir