DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Genel / Yüz Yüze Eğitime İlişkin Veli İzin Dilekçesi

Yüz Yüze Eğitime İlişkin Veli İzin Dilekçesi

Eylül 2, 2021 0 5.440

Bir istediği dile getirmek, bir konu hakkında talepte bulunmak ya da herhangi bir konuya dair şikayet veya bildiride bulunmak için resmi kurum, kuruluş, gerçek ve tüzel kişilere yazılan imzalı yazılara dilekçe denir. Dilekçenin en temel özelliği kayda geçmesi ve yasal bir sonuç doğurabilmesidir. Dolayısıyla dilekçeyi yazan ve dilekçeyi alan taraf dilekçede geçen konu hakkında sorumluluk sahibidir.
2021-2022 eğitim ve öğretim yılının yüz yüze gerçekleştireceği haberinin ardından birçok veli bu konuda okula bir bilgilendirme yapmak istemiştir. Yani çocuğunu salgın nedeni ile okula göndermek istemeyen veliler bu taleplerini bir dilekçe yardımı ile söz konusu eğitim kurumuna bildirmek istemektedir. Yüz yüze eğitime ilişkin veli izin dilekçesi yazarken öncelikle sayfayı ortalar şekilde kurum adına hitap etmelisiniz. Örneğin “Atatürk Anadolu Lisesi Müdürlüğüne” şeklinde bir hitap cümlesi dilekçeye giriş için uygun olacaktır. Hitap cümlesinde yer alan tüm harflerin büyük olması da dilekçeler için aranan bir özelliktir. Dilekçenin hitap cümlesi yazıldıktan sonra birkaç cm boşluk bırakılır ve giriş cümlesi yazılmaya başlanır. Aşağıda örnek bir yüz yüze eğitime ilişkin veli izin dilekçesi yazılmıştır:
“Velisi/Vasisi bulunduğum okulunuz … / … sınıfında … numara ile kayıtlı … adlı öğrencinin 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı birinci döneminde çocuğumun salgın nedeniyle hastalanacağından endişe duyduğum için salgın süresi boyunca okulunuzda yüz yüze eğitime katılmasını uygun görmemekteyim. Bu sebeple çocuğumun bu süre boyunca izinli kabul edilmesini ve devamsız sayılmamasını arz eder bilgilerinize sunarım.”

DİKKAT!  İcrada İmzaya İtiraz Dilekçesi Örneği


Böyle bir paragraf bir dilekçe için oldukça yeterli olacaktır. Sorun az ve öz bir şekilde dile getirilmiştir. Paragraf yazıldıktan sonra sayfanın sağ alt tarafına dilekçenin yazıldığı günün tarihi atılmalıdır. Altında ise velinin adı, soy adı, adresi yer almalı ve imzası bulunmalıdır. Unutulmamalıdır ki dilekçelerin olmazsa olmaz unsurlarından biri resmi bir üsluptur. Bununla birlikte sayfanın çizgisiz bir A4 kağıdı olması, kullanılan kalemin siyah ya da mavi renkte bir tükenmez kalem olması da oldukça önemli bir unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir