DilekceHocasi.com Amblem
Dilekçe Hocası / Dava Dilekçesi Örneği / Zorunlu arabuluculuk başvuru dilekçe örneği

Zorunlu arabuluculuk başvuru dilekçe örneği

Ocak 12, 2020 0 3.018

Zübeyde Başar VURAL ;
Yaklaşık 6 yıldır özel bir şirkette tanzim teşhir personeli olarak çalışmaktaydım. Beni kadro daralması sebebiyle işten çıkardıklarını söylediler. Ancak asıl gerçek çıkarılma sebebim benim hamile olmamdır. Bu nedenle kendilerine işe geri iade edilmem için dava açacağım. Bunun dışında çalıştığım süre içerisinde her zaman işe zamanında gelip gittim, çalışma hayatımda hiç bir zaman uyarı dahi almadım ve hiç bir zaman çalışmamı suistimal etmedim. Beni haksız yere işten çıkarttıkları için kendileri ile yasal yollara başvuracaktım. Ancak bunun öncesinde arabuluculuk işlemleri varmış. Bu sayede dava öncesinde iş veren ile tekrar görüşüp şartlarımı kabul edip, etmediklerini soracağım. Mevcut elinizde var ise benimle zorunlu arabuluculuk başvuru dilekçe örneği paylaşmanız mümkün müdür?

Zübeyde Başar VURAL Merhaba ;
Öncelikle böyle bir duruma düştüğün için gerçekten üzüldüm. Günümüzde artık davalar öncesinde arabuluculuk görüşmeleri gerçekleşiyor. Bu sayede iş veren sizin sunmuş olduğunuz şartları kabul edebiliyor. Bu arada sizin işinize gelen bir teklif yapılırsa kabul etmenizi öneririm. Çünkü bu davalar biraz uzun sürebiliyor. Son olarak sayfanın en alt bölümünde arabuluculuk başvuru dilekçe örneğini bulabilirsin.

Kısaca hukukta arabuluculuk nedir?

Arabuluculuk; hukuksal anlamda anlaşamayan kişilerin kendi istekleri doğrultusunda mahkeme öncesi veya sonrası uzlaşma amacıyla görüştükleri tarafsız bir üçüncü kişidir. Bu sayede yaşanan uyuşmazlıklar henüz bir dava görülmeden hızlıca çözüme kavuşur.

DİKKAT!  Vasi Tayini Dilekçe Örneği

İhtiyari arabuluculuk ile zorunlu arabuluculuk adı altında iki farklı başlıkta incelenmektedir.

İhtiyari Arabuluculuk nedir?
İki tarafında herhangi bir arabulucuya gitme zorunluluğu olmadığı halde, kendi istekleri doğrultusunda mahkeme öncesi üçüncü bir kişi talep etmesidir.

Zorunlu Arabuluculuk nedir?
Arabuluculuğun bu çeşidinde ise mahkeme öncesi mutlaka gidilmesi zorunludur. Hatta zorunlu olanı bazı davaların ön şartıdır. Gitmeden herhangi bir dava açılması söz konusu olamaz. Genellikle işçi ve iş veren arasında geçen davalar zorunlu arabuluculuk kapsamına girer. İş veren ve işçi üçüncü kişi aracılığı ile görüşüp son pazarlığını yapar. Burada da bir anlaşma sağlanmazsa dava yoluna gidilir.

Arabuluculuk dışında bir dava dilekçesi örneği ihtiyacınız var ise, ilgili sayfamızdan diğer dilekçeleri inceleyebilirsiniz.

DİKKAT!  Dava Öne alım dilekçesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir